Strona głównaLifestyleCzy warto kupić zegarek diver?

Czy warto kupić zegarek diver?

Sprawdzanie aktualnej godziny na smartfonie jest dość uciążliwe, jeśli uprawia się aktywność fizyczną. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się zegarki, obecnie bardzo modne są smartwatche, czyli wielofunkcyjne gadżety dla miłośników sportu i osób chcących monitorować parametry życiowe. Pojawia się jednak pewien problem, a mianowicie brak odporności na działanie wody. Jest na to rozwiązanie, wystarczy wyposażyć się w czasomierz typu diver, czyli mający wysoką klasę wodoszczelności. Można w nim nawet nurkować, bez obawy o jego zniszczenie. Jest zwykle wyposażony w szereg dodatkowych funkcji. Sięgają po niego nawet biznesmeni, bo odznacza się wysokimi walorami estetycznymi.

Czym wyróżniają się zegarki divery?

W przypadku zegarków diverów można mówić o unikalnym designie. Odznaczają się one oryginalnym wzornictwem, są wielofunkcyjne i niezwykle wytrzymałe. Mogłoby się wydawać, że tego typu zegarki będą miały sportowy wygląd, ale jest wręcz odwrotnie, prezentują się bardzo efektownie, idealnie pasują do eleganckich stylizacji. Nie są to czasomierze przeznaczone wyłącznie dla osób aktywnych fizycznie, które potrzebują niezawodnego gadżetu. Divery to uniwersalny dodatek pasujący praktycznie do wszystkiego. Można uzupełnić nim stylizacje zarówno casualowe, jak i sportowe. Charakterystyczny dla zegarków driverów jest obrotowy pierścień, który najbardziej przykuwa spojrzenie i sprawia, że jego luneta staje się bardzo wyrazista. Służy to też do ułatwienia pomiaru czasu podczas przebywania pod wodą. Divery stały się praktyczną dekoracją, cieszą się ogromną popularnością, stanowią wszechstronny i modny dodatek stylizacyjny.

Warto wiedzieć, że na rynku znajdują się dwa typy zegarków diver. Podział dotyczy profesjonalnych driverów i czasomierzy typu driver. W przypadku tych drugich można liczyć na wodoszczelność, ale nie nadają się one do nurkowania. Profesjonalny diver jest wyposażony w obrotowy bezel, ma czytelną tarczę, a klasa wodoszczelności wynosi co najmniej 20 ATM. Bez tego nie ma co liczyć na schodzenie pod powierzchnię wody z akwalungiem z driverem na nadgarstku. Oczywiście profesjonalne zegarki do nurkowania są wzbogacone o szereg dodatkowych systemów zabezpieczających przed uszkodzeniem w wyniku działania wysokiego ciśnienia. Na poprawę wodoszczelności wpływają między innymi zakręcana koronka i dekiel.

Dlaczego warto wybrać zegarek diver?

Jeśli ktoś szuka wielofunkcyjnego, praktycznego zegarka o wielu możliwościach, to można mu śmiało polecić divera. Będzie on stanowić unikalną ozdobę i jednocześnie czasomierz idealny do nurkowania i uprawiania innych sportów wodnych. Na zakup tego typu zegarków decydują się przede wszystkim panowie ze względu na ich męski design. Można liczyć na masywną konstrukcję, solidne wykonanie. Divery cieszą się sporą popularnością wśród mężczyzn biznesu, prezentują się bardzo elegancko i podnoszą prestiż. Zegarki divery odmierzają dokładnie czas, są bardzo intuicyjne. Wystarczy jedno szybkie spojrzenie na tarczę, aby od razu poznać aktualną godzinę. Jak widać, można mieć niezwykle stylowy zegarek do zadań specjalnych, który nie zawiedzie nawet podczas schodzenia na bardzo duże głębokości. Możliwe jest wydłużenie paska o dodatkowe milimetry, aby nie było problemu z podpięciem zegarka do skafandra niezbędnego podczas nurkowania.

Jak wybrać idealny zegarek diver?

Najważniejszą kwestią podczas wybierania divera jest zwrócenie uwagi na klasę wodoszczelności. Do nurkowania z akwalungiem do głębokości co najmniej 200 metrów niezbędne jest 20 ATM. Z kolei do profesjonalnego nurkowania głębinowego wymagana się jeszcze wyższej klasy wodoszczelności, czyli 100 ATM. Oznacza to, że czasomierz nie ulegnie zniszczeniu nawet w przypadku zejścia z nim pod wodę na głębokość do 1000 metrów. Kolejną kwestią jest to, jak zmienne ciśnienie oddziałuje na klasę wodoszczelności zegarka. Pomimo tego, że zegarki divery są bardzo wytrzymałe, to jednak nie powinny być narażone na szok termiczny, bo może się to dla nich źle skończyć. Nagłe wskakiwanie do wody z rozgrzanym na słońcu zegarkiem jest mocno ryzykowne. W najlepszym wypadku dojdzie tylko do zaparowania tarczy, a w najgorszym powstaną uszkodzenia mechanizmu i podzespołów czasomierza.

Ponadto szok termiczny przyczynia się do obniżenia wodoszczelności zegarka, przez co traci on swoje pierwotne walory użytkowe. Zwiększa się również ryzyko przedostania się wody do wnętrza akcesorium. Podczas kupowania zegarków do nurkowania powinno się mieć na uwadze jakość wykonania. Upewnić należy się, czy został on wykonany z materiałów odpornych na działanie ciśnienia i morskiej wody. Przyjrzeć powinno się przede wszystkim połączeniom, uszczelnieniom i spasowaniom. Dobry diver będzie miał dobrze czytelną tracze pod wodą, łatwy w obsłudze minutnik sygnalizujący czas spędzony pod wodą. Indeksy powinny być być pokryte warstwą luminescencyjną lub mieć trytowe podświetlenie. Koniecznymi elementami wyposażenia każdego profesjonalnego zegarka nurkowego są zakręcana koronka i dekiel. Daje to gwarancję, że do wnętrza czasomierza nie przedostanie się woda i będzie on poprawnie działać. Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego materiału został wykonany pasek zegarka. Najlepiej sprawdzą się modele na bransolecie lub z paskiem silikonowym.

Podsumowując, przy wyborze zegarka typu diver powinno się mieć na uwadze przede wszystkim:

• klasę wodoszczelności,
• ciśnienie statyczne i dynamiczne,
• jakość wykonania,
• funkcjonalność,
• czytelność zegarka pod wodą,
• podświetlenie indeksów,
• zakręcaną koronkę i dekiel,
• pasek,
• bezel,
• producenta,
• gwarancję.

Partnerem artykułu jest Zatoka Zegarków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read