Strona głównaHobbyJak wybrać idealny nóż myśliwski?

Jak wybrać idealny nóż myśliwski?

Noże myśliwskie przydają się w różnych sytuacjach, nie tylko na polowaniu. Dlatego warto jeden posiadać i mieć go przy sobie podczas każdej wyprawy w nieznane czy nawet zwykłej wycieczki. Równie dobrze może sprawdzić się w samochodzie w sytuacjach awaryjnych, dlatego powinien znajdować się na jego wyposażeniu. Jak jednak wybrać ten najbardziej odpowiedni?

Na co zwrócić uwagę, wybierając nóż myśliwski?

Wybierając nóż myśliwski, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stal, gdyż jest ona “sercem” noża. To od niej zależy, czy będziemy musieli często go ostrzyć, albo uważać, czy w trakcie użytkowania w różnorodnych warunkach, nie pojawi się na nim rdza. Równie istotnym parametrem jest to, czy nóż będzie dało się łatwo naostrzyć, czy też będzie wymagał oddania go do osób, które posiadają odpowiednie narzędzia.

Nóż dla kolekcjonerów

Przykładem noża, który ma idealne parametry, jest Benchmade 15080BK-191 LE Gold Class Crooked River. Jego ostrze zostało wykonane z najwyższej jakości stali CPM 20CV, która jest odpowiednikiem nierdzewnej stali Bohlera M390. Dzięki temu klinga odporna jest na korozję i zarysowania, a także przez długi czas zachowuje swoją ostrość. Jego naostrzenie, kiedy już będzie konieczne, nie powinno stanowić problemu.

Rękojeść noża wykonano z włókna węglowego z tytanowymi dodatkowymi elementami. Taki jest między innymi przycisk, który służy do chowania ostrza.

Całość jest ręcznie i wyjątkowo starannie wykonana. Nóż ten to dzieło sztuki samo w sobie i może służyć nie tylko do celów użytkowych, ale również być niezwykłym okazem kolekcjonerskim.

Przystępna cenowo alternatywa

Jeżeli jednak nie chcesz przeznaczyć aż tylu pieniędzy na nóż myśliwski, możesz poszukać alternatywy. W bardziej przystępnych cenach można znaleźć bardzo wiele dobrych noży ze stalą, która również będzie spełniała wysokie wymagania.

Bardzo dobrze sprawdza się stal o oznaczeniu 440C, a także 154CM, która jest uznana za ulepszoną wersję 440C. Pierwsza z nich ma wiele zalet: przede wszystkim charakteryzuje ją bardzo wysoką odporność na rdzę, ścieranie i zabrudzenia. Nie oznacza to jednak, iż o nóż nie trzeba dbać. Nawet w przypadku najlepszej stali należy pilnować, aby ostrze nie było zbyt długo wystawione na działanie wilgoci.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że noże wykonane z tego rodzaju stopu bardzo łatwo się ostrzy. Dużą zaletą może być w tym przypadku również cena. Typ stali 154CM oprócz tych samych, powyższych parametrów, jeszcze dłużej pozostaje ostry od 440C.

Hartowanie

Wybierając nóż myśliwski, trzeba również zwrócić uwagę na to, jakiej obróbce cieplnej została poddana stal. Od tego zależy nie tylko ostrość i długość jej zachowania, ale także kruchość stali.

Parametr ten oznakowuje się za pomocą HRC i mieści się on w przedziale od 20 do około 70. Im wyższy jest numer, tym wyższa jest twardość, ale co za tym idzie – mniejsza sprężystość. To oznacza, że ostrze będzie bardziej kruche i może się szybko złamać w trakcie użytkowania. Dlatego dla noża ze stali 440C najlepsze HRC mieści się w przedziale 57-59, a dla stali 154CM zamyka się w wartościach 58-62.

Równie ważna jest sama konstrukcja noża, a także materiał, z jakiego została wykonana rękojeść. Należy pamiętać, że nawet najlepsza stal w słabo wykonanej rękojeści nie spełni wymagań, jak również może bardzo szybko ulec zniszczeniu. Dlatego decydując się na nóż, warto wybrać taki o optymalnych parametrach i w sprawdzonym sklepie, takim jak kolba.pl.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read