Izolat białka serwatkowego (WPI) jest obok WPC (skrót od angielskiego Whey Protein Concentrate) jednym z suplementów. Jest to nic innego, jak skoncentrowane białko serwatkowe, używane jako odżywka dla sportowców oraz jako półprodukt w przemyśle spożywczym. Białko takie uzyskiwane jest w wyniku procesu technologicznego, któremu poddawana jest serwatka z mleka. WPI różni się od WPC zawartością białka w produkcie końcowym: koncentrat zawiera go od 65 do 80 procent, a izolat od 85 do 90.
Jak powstaje WPI?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt proteinowy, powstały z serwatki (produktu ubocznego produkcji sera). Izolat białka serwatkowego powstaje poprzez oddzielenie białka z serwatki od tłuszczu i węglowodanów. W tym celu poddaje się ją dwóm procesom: najpierw jest to mikrofiltracja, która poprzez przepuszczenie serwatki przez specjalne sita usuwa większe cząstki niepożądanych elementów, następnie poddawana jest ultrafiltracji, w której również usuwana jest woda. Dzięki tym procesom uzyskane, wyizolowane najlepsze białko serwatkowe jest suchym produktem, nieposiadającym smaku oraz zapachu.
Zobacz ranking odżywek białkowych.
Właściwości izolatu z białka serwatkowego – kto może po niego sięgnąć?
Jest to niemal czyste białko, które obok tłuszczów i węglowodanów jest jednym z głównych makroskładników, niezbędnym w codziennej diecie. Białko zbudowane jest z aminokwasów. Ma właściwości budulcowe, odpowiada za prawidłową regenerację i rozwój mięśni, włosów oraz paznokci. Tworzy hormony oraz bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych. Powinno być dostarczane codziennie z pożywieniem w ilości minimalnej 1 g na 1 kg masy ciała, optymalnie 1,5 g, a dla sportowców nawet 3 g. Izolat z białka serwatkowego pomoże uzupełnić jadłospis i wzbogacić go, także kalorycznie (1 g białka to tak jak w przypadku węglowodanów 4 kcal). Dzięki temu doskonale nadaje się nie tylko dla osób ćwiczących, które chcą popracować nad zwiększeniem masy mięśniowej, ale też dla osób potrzebujących zdrowo zwiększyć i odbudować masę ciała (np. osoby wychudzone, po przebytych chorobach, operacjach).
Zobacz również: