Strona głównaFitnessTrening CrossFit, czyli fenomen wymagających ćwiczeń, zyskujących coraz bardziej na popularności.

Trening CrossFit, czyli fenomen wymagających ćwiczeń, zyskujących coraz bardziej na popularności.

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się aktywność fizyczna. Ludzie dostrzegają, że inwestycja w zdrowie to słuszna droga – bardzo często zdarza się, że pracodawcy “uzbrajają” nas w pakiet świadczeń opierający się o benefity sportowe, ale znakomita większość ludzi robi to niezależnie od tego. Zazwyczaj przygoda z treningami zaczyna się niewinnie – spacer, bieg, rower to świetna alternatywa, aby rozpocząć zabawę z ruchem. To doskonały bodziec, aby przerodziło się to w prawdziwą pasję.

Im więcej ludzi uprawiających sport, tym większa różnorodność dostępnych oferowanych treningów. Jednym z nich jest CrossFit – czyli połączenie ćwiczeń funkcjonalnych, mających nas zmęczyć w bardzo przyjemny sposób 🙂

CrossFit to z definicji holistyczne podejście do aktywności. Bazowo, składa się z trzech elementów, jakim są gimnastyka, podnoszenie ciężarów oraz ćwiczenia wydolnościowe jak bieganie czy ergometr. Niemniej jednak dyscyplina cały czas ewoluuje, wykorzystując coraz to nowsze elementy. To właśnie sprawia, że treningi CrossFIt nigdy się nie nudzą – możliwości jest niezliczona ilość, wszystko dzięki inwencji twórczej trenerów opartej na świadomym programowaniu zajęć.

Kto może ćwiczyć CrossFit i dlaczego warto to robić?

Jeżeli u kogoś z was pojawiły się dreszcze, kiedy przeczytał o podnoszeniu ciężarów w poprzednim akapicie, uspokajamy – nikt nie będzie wam kazał na pierwszych zajęciach brać sto kilo w przysiadzie. 🙂 Crossfit może trenować każdy, ponieważ ćwiczenia, ich objętość i stopień zaawansowania można dobrać do poziomu każdej osoby, która pojawi się na sali treningowej – nazywa się to skalowaniem. Jeżeli wybraliście afiliowany box Crossfitowy, możecie być pewni, że odpowiednio wykwalifikowany trener pomoże wam na początku drogi z CrossFitem.

Skoro już wiesz, że możesz przyjść na trening, znajdź w sobie motywację i uwierz, że warto to zrobić! Dzięki treningom Crossfit zadbasz o swoje zdrowie – aktywność fizyczna to podstawa każdego, zdrowego organizmu, a lekarze, gdyby mogli, wypisywaliby ją na receptę.

CrossFit w połączeniu z dobrze dobraną dietą przynosi niesamowicie skuteczne efekty w walce z nadwagą czy otyłością – jest to odejście od klasycznego myślenia, w którym rzekomo tylko ćwiczenia aerobowe przyczyniają się do szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. Po pierwszym treningu Crossfit zrozumiesz, że spalanie kalorii może być przyjemniejsze i mniej monotonne 🙂

Jak wygląda typowy trening CrossFit?

Typowy trening CrossFIt, potocznie nazywany WOD (Workout Of the Day), to kompleksowa aktywność, którą możesz zaserwować sobie każdego dnia. 🙂 Trening składa się z “odprawy”, czyli wyjaśnienia założeń treningowych, rozwiązania ew. pytań na temat wykonywanych ruchów oraz zmotywowania grupy do działania.

Następnie trener przechodzi do rozgrzewki, która powinna być dawkowana stopniowo – od ćwiczeń, które mają na celu pobudzić naszą percepcję i dać bodziec do organizmu “zaczynamy”, przechodząc do coraz bardziej wymagających elementów, np. podnoszących tętno, skończywszy na progresji do ruchów docelowych, wykonywanych w treningu. Zdarza się, że rozgrzewka będzie zajmowała połowę, lub nawet ⅔ treningu – wszystko ma na celu przygotowanie Twojego ciała do wykonania WOD’a bez kontuzji.

Sam WOD jest wisienką na torcie – to jak będzie wyglądała jego wersja ostateczna, zależy od Ciebie i od Twojego poziomu zaawansowania. Nie zapominaj o poprawnym wzorcu ruchu, słuchaj trenera i wykonuje jego polecenia – wyjdzie CI na zdrowie 🙂

Community, czyli społeczność ludzi z pasją do sportu

CrossFit to nie tylko program treningowy i wykonywane w pocie czoła ćwiczenia. To co odróżnia Crossfiterów od trenujących na zwykłej siłowni ludzi, to poczucie tworzenia unikatowej społeczności. Mimo, iż każdy pracuje indywidualnie na swój sukces, wspieramy się i dajemy sobie niesamowitą dawkę energii podczas treningu. Zapisujemy swoje czasy na tablicy, dzielimy się swoimi rekordami, ale nie ma wśród nas lepszych i gorszych. Wspólnie realizujemy WOD’a i wiemy, że każdy dał z siebie 100%.

Czego potrzebujesz na trening CrossFit, aby móc trenować?

Zaczynając treningi CrossFit, nie potrzebujesz arsenału akcesoriów treningowych. Trening funkcjonalny potocznie jest nazywany “WF’em dla dorosłych” i tak do tego trzeba podejść 🙂 Buty na zmianę (najlepiej na płaskiej podeszwie) i strój to absolutna podstawa, reszta to indywidualna kwestia każdej trenującej osoby. Z doświadczenia mogę zasugerować wam dwa akcesoria, które na stałe wylądowały w mojej torbie treningowej – są to usztywniacze nadgarstków i skakanka, zakupione w największym sklepie CrossFitowym w Polsce , czyli UnbrokenStore.

Pewnie zastanawiacie się “Dlaczego akurat te dwie pozycje?”. Usztywniacze to tani i niezwykle uniwersalny sprzęt, który ochroni najbardziej kontuzyjne miejsce w ciele CrossFItera. Przyda się podczas dźwigania ciężarów, stania na rękach, wymachów odważnikiem kettlebell oraz wielu innych ćwiczeniach. Najtańsze dostaniesz już od 25 zł, a jakość treningu jest nieporównywalnie lepsza – dzięki kompresji ochronisz i ogrzejesz swoje nadgarstki, profilaktycznie chroniąc je przed kontuzjami.

Ze skakanką jest zasada “karabinu” znana ze służb mundurowych – każdy powinien mieć swoją 🙂 Mimo, iż boxy CrossFitowe i siłownie są zaopatrzone w skakanki, bardzo trudno jest dopasować odpowiednią długość tuż przed treningiem. Na skakankach klubowych skacze mnóstwo ludzi, co sprawia, że często są niezwykle skatowane – wszystko to prowadzi do frustracji, jeszcze przed rozpoczęciem treningu. Dobre skakanki na CrossFit zaczynają się od 50 zł – zainwestuj jednorazowo w zakup jednej z nich, ustaw ją pod siebie, noś ją w zawsze w swojej torbie, a oszczędzisz sobie problemów 🙂 Dzięki niewielkim rozmiarom, skakankę można wykorzystać na wyjazdach, jeśli potrzebowałbyś dodatkowej formy aktywności.

Podsumowanie

Niezależnie jaką wybierzesz formę aktywności, najważniejsze jest to, że dbasz o swoje zdrowie. CrossFit możesz pokochać od pierwszego treningu, możesz go nie polubić w ogóle, ale bez względu na to nie rezygnuj z ruchu, ponieważ to fundament Twojego życia. Rób to co kochasz i czuj się dobrze!

Autor: Karol Różycki – redaktor naczelny bloga Unbroken Store

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read