Strona głównaLifestyleJak chronić skórę niemowląt przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Jak chronić skórę niemowląt przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Ochrona skóry niemowląt przed promieniowaniem ultrafioletowym jest niezwykle istotne. Pamiętajmy, że nowo narodzone dzieci posiadają bardzo delikatną skórę, która jest podatna na różnego rodzaju uszkodzenia spowodowane działaniem słońca. Nie zapominajmy, że nadmierna ekspozycja dziecka na słońce może doprowadzić do oparzeń, a niejednokrotnie w skrajnych przypadkach nawet do nowotworów skóry. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby zarówno rodzice lub opiekunowie zadbali o odpowiednią ochronę dzieci. Sprawa w sposób szczególny dotyczy właśnie niemowląt, gdyż to one mają najcieplejsze i najbardziej wrażliwą skórę.

Prawidłowa ochrona to podstawa

Najlepszym sposobem ochrony skóry niemowląt przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego jest unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieni słonecznych. Tak naprawdę najlepiej jest pozostać w domu lub mieszkaniu między godziną 10:00 a 16:00, a jeżeli wybieramy się na spacer, powinniśmy udać się w miejsca zacienione. Właśnie w tym czasie słońce jest najbardziej intensywne i niemowlęta powinny przebywać w cieniu lub w pomieszczeniach.

Jeśli nasze dziecko przebywa na słońcu, powinniśmy koniecznie stosować odpowiednią ochronę. Niewątpliwie najpopularniejszym rozwiązaniem będzie wysokiej jakości krem z filtrem dla niemowląt. Pamiętajmy, że na rynku znajdziemy naprawdę mnóstwo produktów dedykowanych do określonej grupy wiekowej dzieci i niemowląt. Najlepiej oczywiście wybierać takie kremy, które posiadają wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Tym samym możemy liczyć na to, że ochronimy dziecko przed szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA. Koniecznie musimy jednak zwrócić uwagę na skład takich produktów, które nie będą w swojej zawartość zawierały substancji drażniących skórę i pozostaną oczywiście bezpieczne dla dziecka.

Krem z filtrem dla niemowląt należy oczywiście odpowiednio stosować. Powinniśmy nałożyć go na skórę niemowlęcia co najmniej 20 min przed wyjściem na słońce. Oczywiście aplikację należy powtarzać co 2h lub po każdym kontakcie z wodą. Warto również pamiętać o tym, że nawet Najwyższej jakości kremy nie zapewnią całkowitej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, dlatego też nie powinny być stosowany jako jeden ze sposobów na przedłużenie czasu spędzonego na słońcu.

Oznacza to więc, że należy zwrócić uwagę także na to, aby dziecko było odpowiednio ubrany. Idealnym rozwiązaniem okaże się wybór ubrań dla niemowląt, które mają długie rękawy i długie nogawki. Dobrze także zaopatrzyć dziecko w odpowiedni kapelusz, czapkę, by tym samym chronić jego twarz, szyję oraz uszy. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem okażą się ubrania wykonane ze specjalnych materiałów o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. Ubrania z filtrem UV to naprawdę dobra inwestycja bez względu na wiek dziecka.

Jak unikać poparzeń słonecznych?

Poparzenia słoneczne bywają bardzo bolesne i należą do nieprzyjemne dolegliwości, które stanowią spore niebezpieczeństwo dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest to, aby szczególnie osoby obraźliwej skóra, a także dzieci i seniorzy nie pozostawali długo na słońcu. Wspomnieliśmy już o tym, że najlepszym rozwiązaniem, by chronić naszą skórę, a także zadbać o zdrowie dzieci jest unikanie słońca w godzinach największego nasilenia promieniowania ultrafioletowego. Szczególnie latem między godziną 10:00 a 16:00 słońce jest najbardziej intensywny i tym samym skóra w tym czasie jest szczególnie narażona na poparzenia.

Należy również wybierać odpowiednie kremy z filtrem, które mają wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Kluczowa jest tutaj właściwa aplikacja tego kremu i ponawianie tej czynności co jakiś czas. Ważną rolę odgrywają także ubrania. Dobrym rozwiązaniem okażą się lekkie i luźne elementy garderoby wyposażony w odpowiedni filtr. Na rynku znajdziemy mnóstwo odzieży chroniącej przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, która zasługuje na uwagę. Pamiętajmy, że skóra dorosłych jest o wiele bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, ale szczególnie musimy zadbać o dzieci i niemowlęta. Kiedy na zewnątrz zmagamy się z intensywnymi upałami, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wyjście na zewnątrz tam, gdzie mamy zapewnione miejsce zacienione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read