Kompletujący swój sprzęt do grania miłośnik elektronicznej rozrywki oprócz myszki, klawiatury, czy słuchawek, powinien zwrócić dużą część swojej uwagi na odpowiedni dla niego monitor. Przyjrzyjmy się zatem co jest ważne dla gracza przy wyborze monitora do gier.
Jaka matryca?
Pierwszą i od razu kluczową kwestia jest dobór matrycy. Miłośnicy pierwszoosobowych gier akcji i strzelanek bardziej docenią matrycę typu TN oferującą bardzo krótki czas reakcji, kluczowy przy meczu chociażby w CS:GO i świetną częstotliwość odświeżania w stosunku do ceny. Przy spokojniejszych grach, takich jak RPG, przygodówki, czy produkcje z gatunku strategii czasu rzeczywistego doskonale sprawdzi się zaś matryca IPS. Oferuje ona wierne odwzorowanie kolorów i szersze kąty widzenia, kosztem czasu reakcji i wyższej ceny. Dla idących na kompromisy rozwiązaniem są matryce VA. Oprócz tego ważnym czynnikiem jest matowość, lub antyrefleksyjność, gdyż błyszcząca matryca będzie utrudnieniem przy grze naprzeciwko okna lub lampy.
Co z tą rozdzielczością?
Rozdzielczość i długość przekątnej naszego monitora to kolejne parametry nad którymi trzeba się zastanowić. Najpopularniejsze wielkości monitora to 24, 27 i 34 (i więcej) cali. W parze z nimi idzie rozdzielczość, którą trzeba dostosować do jakości naszego komputera. Najtańsze i współpracujące również ze starszymi modelami kart graficznych są monitory oferujące rozdzielczość FullHD. Na wyższej półce znajdują się WQHD z większą szczegółowością obrazu, zaś najdroższe są modele 4K, wymagające najlepszych podzespołów i rozwijające skrzydła dopiero na monitorach co najmniej 27 calowych.
Oryginalnym rozwiązaniem, acz nie dla każdego, będzie zakup monitora z zakrzywionym ekranem. Za wzrostem ceny, do góry idą wrażenia z rozgrywki, lepsza immersja i zanurzenie się w wirtualnym świecie.
Dodatkowe cechy
Wybierając monitor dla gracza, uwagę zwrócić należy również na:
- Odświeżanie – wyrażane w hercach, oznacza ilość klatek wyświetlanych na sekundę. 60 Hz to trochę mało dla gracza, polecamy przynajmniej 120 lub 144 Hz.
- Czas reakcji – czyli jak szybko piksele zmieniają kolor. Dla gracza ważne będą co najmniej 4 milisekundy
- Technologie G-Sync i FreeSync zapewniające większą płynność obrazu ruchomego
- Rodzaje złącz – oprócz HDMI, czy w przypadku 4K – DisplayPort, udogodnieniem są gniazda USB i minijack do słuchawek i innych urządzeń peryferyjnych
- Możliwość montażu na ścianie, regulacji wysokości i kąta nachylenia; obrotowy ekran
- Wbudowane głośniki, tuner TV i filtr światła niebieskiego