Strona głównaLifestyleAktywny wypoczynek i zwiedzanie - turystyka rowerowa

Aktywny wypoczynek i zwiedzanie – turystyka rowerowa

Bez wątpienia turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością o czym świadczy coraz gęstsza siatka tras rowerowych. Co stoi za takim stanem rzeczy? Turystyka rowerowa pozwala na połączenie aktywności z odpoczynkiem. Do tego dochodzi jeszcze walor typowo podróżniczy, czyli zwiedzanie ciekawych miejsc. Nawet jeżeli naszym celem jest miasto, to musimy przygotować siebie, ekwipunek i rower odpowiednio do długości planowanej podróży. Inaczej zorganizujemy wypad weekendowy, a inaczej taki który ma trwać przez tydzień. Na co zatem zwrócić uwagę? Oto krótki poradnik z najważniejszymi informacjami dotyczącymi turystyki rowerowej.

Wybór trasy

Planowanie wyprawy warto rozpocząć od… przeglądania przewodników turystycznych, które w kompleksowy sposób opisują walory danego regionu. Wybrana przez nas trasa nie musi być bardzo długa, abyśmy mogli zobaczyć ciekawe miejsca. Czasami, niemal za rogiem, czekają atrakcje turystyczne, o których dotychczas nie mieliśmy zielonego pojęcia. Dlatego jeżeli nie jesteśmy wprawieni w tego typu wojażach, to warto rozważyć wybór rasy znajdującej się w niedalekiej odległości od miejsca naszego zamieszkania. Może się okazać, że w sąsiedniej miejscowości znajdują się ruiny pałacu, atrakcyjny architektonicznie budynek mieszkalny lub kościół o ciekawej historii. Taki wypad warto również połączyć z odpoczynkiem np. w gospodarstwie agroturystycznym, których nie brakuje na Polskiej wsi. Co może nam zaoferować takie rozwiązanie? Odpoczynek w bliskim otoczeniu natury, grill lub ognisko wieczorem, ale przede wszystkim spokój i ciszę. Jeżeli na wyjazd wybieramy się z naszymi pociechami, to warto je włączyć w proces planowania. Być może dzięki temu uda się je zarazić pasją do wycieczek rowerowych.

Pokrowiec na telefon

Nie potrzeba wiele na jednodniowe wycieczki wystarczy plecak i kilka gadżetów rowerowych. Jednym z nich jest uchwyt na telefon, który mocuje się na kierownicy i pozwala za przemienienie komórki w sprawny system GPS. W tym przypadku nie warto oszczędzać, ponieważ mogłoby się to skończyć utratą sprzętu elektronicznego. Odpowiedni model przeznaczony do turystyki rowerowej powinien posiadać jak najwyższy stopień wodoodporności. Jedne z lepszych rozwiązań oferuje marka Topeak, która posiada już ugruntowaną pozycję na rynku turystyki rowerowej. Niektóre modele posiadają nawet wbudowane powerbanki – to wybór idealny dla osób spędzających całe dni na rowerze. Rejestracja tras pochłania bardzo dużo energii, dlatego taki pokrowiec sprawdzi się doskonale, jako wspomaganie skutecznych pomiarów.

Pełną ofertę marki Topeak znajdziesz tutaj – https://www.campingshop.pl/topeak

Siodełko

Przy dłuższych trasach musimy zadbać o wygodę – dotyczy to przede wszystkim tego na czym będziemy siedzieć. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kształt siodełka, który zależny jest od charakteru uprawianego kolarstwa. Jeżeli wybieramy się w rejony górskie, siodełko powinniśmy zaopatrzyć się w siodełko wąskie i długie. Umożliwi to nam przesuwanie się i przenoszenie ciężaru ciała w zależności od terenu. Rowery przeznaczone do jazdy po terenach płaskich np. w mieście, są szersze i krótsze. Powinny być na tyle szerokie by pośladki nie wystawały za jego krańce. Drugą kwestią jest miękkość – siodełko nie może być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Idealnym wyborem będzie siodełko żelowe lub model wyposażony w specjalne poduszki powietrzne. Aktualnie producenci biorą pod uwagę również różnice anatomiczne pomiędzy kobietami i mężczyznami. Siodełka przeznaczone dla miłośniczek kolarstwa posiadają specjalnie wgłębienia i otwory gwarantujące wygodę oraz odpowiednią cyrkulację powietrza.

Sakwy i torby rowerowe

Dzięki skorzystaniu z takiego rozwiązania, unikniemy bólu pleców i niewygody spowodowanej ograniczeniem cyrkulacji powietrze w tej partii. Miejskie torby rowerowe to doskonały wybór dla osób, które nie chcą rezygnować ze stylowego wyglądu. Modele przeznaczone do jazdy po mieście sprawdzą się doskonale także na bardziej wymagających duktach w terenie. Posiadają wysoki stopień wodoszczelności, są łatwe w montażu i posiadają praktyczne systemy zamykania. Co zatem odróżnia je od standardowych modeli? Designerski wygląd! Producenci dbają o to by ich oferta nadążała za ciągle zmieniającymi się trendami, a jednocześnie by produkty gwarantowały niezawodność także w trudnych warunkach. Modele miejskie oprócz atrakcyjnego wyglądu zaopatrywane są w praktyczne rozwiązania transportowe, takie jak uchwyty i paski umożliwiające noszenie na ramieniu.

Obecnie rynek turystyki rowerowej pozwala na przebieranie w różnorodnych wzorach – kwiatowych, geometrycznych, etnicznych – i kolorach. Jeżeli jesteśmy fanami klasyki i biznesowego looku to możemy zaopatrzyć się w model z oferty marki Ortlieb.

O czym warto pamiętać?

Wybranie trasy i zakupienie sprzętu, to nie wszystko. Musimy być gotowi na każdą ewentualność. Dlatego nawet przy jednodniowym wypadzie w naszym ekwipunku powinna znaleźć się podróżna apteczka, w której znajdą się wszystkie niezbędne środki pierwszej pomocy – woda utleniona, gaza, plaster, bandaż itd. Należy również pamiętać o bezpieczeństwie, czyli dobraniu odpowiedniego kasku. Bez niego ani rusz! Nawet podczas jazdy po mało uczęszczanych trasach istnieje ryzyko przewrócenia się lub wpadnięcia pod samochód, a coś tak niepozornego jak kask może uratować nam wtedy życie. Dopiero tak przygotowani możemy ruszyć w drogę, by rozpocząć kolejną przygodę z turystyką rowerową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read