Cera ze skłonnością do niedoskonałości jest zdecydowanie najbardziej wymagająca. Jeśli w porę nie podejmiemy stosownych działań, by zwalczyć wypryski, nawet najlepszy krem na trądzik może tutaj nie pomóc. Przed skomponowaniem produktów pielęgnacyjnych bądź umówieniem wizyty u dermatologa warto jednak poznać najważniejsze cechy skóry trądzikowej, która może obfitować w zaskórniki i nie tylko.
Jak rozpoznać cerę trądzikową?
Pryszcze, zaskórniki, zaczerwienione grudki, a nawet torbiele ropne – właśnie takie symptomy towarzyszą skórze trądzikowej. Wszystkie te zmiany wynikają m.in. z nadprodukcji sebum, w związku z czym o wypryski szczególnie martwią się posiadacze cery tłustej lub mieszanej. Choć trądzik może być spowodowany wieloma czynnikami, również środowiskowymi, to jednak naturalne uwarunkowania, szczególnie w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją i dietą, mogą doprowadzić do nasilenia się problemu.
Dodatkowo w przypadku skóry trądzikowej mamy do czynienia z rozszerzonymi, wyraźnie widocznymi porami. Wszelkie krostki są niejednokrotnie bolesne i trudne do ukrycia chociażby pod makijażem, a wszelkie próby ich wyciśnięcia dają jedynie krótkotrwałą ulgę, za którą możemy niestety zapłacić w postaci zaognionego stanu zapalnego.
Czy zaskórniki zawsze są objawem trądziku?
Niezupełnie – choć zaskórniki łatwo mogą się przerodzić w poważniejsze problemy skórne, to jednak nie zawsze są bezpośrednim wynikiem trądziku. Zaskórniki są niejednokrotnie zauważalne również u osób, które na co dzień nie mają większych problemów z cerą. Jeśli będziemy stosować zaufane kosmetyki, a do tego regularnie kontrolować stan skóry, istnieje spora szansa, że będziemy mogli się ich pozbyć i tym samym nie dopuścimy do tego, by rozwinęły się w trudniejsze do usunięcia wypryski.
Co zrobić, by wyeliminować zaskórniki i pryszcze?
Przede wszystkim należy wprowadzić uważną oraz sprawdzoną pielęgnację. Nie obędzie się bez takich produktów, jak żel lub pianka oczyszczająca, tonik, krem na trądzik, a także delikatny peeling oraz maseczka przeciw niedoskonałościom. Osoby zmagające się z wypryskami powinny codziennie rano i wieczorem dokładnie myć twarz, a następnie nakładać krem na trądzik o działaniu nawilżającym i regenerującym, tak by wspomóc skórę w codziennej walce z pryszczami.
Dodatkowo należy stosować się do kilku najważniejszych zasad: nie należy wyciskać zmian skórnych ani dotykać twarzy nieumytymi rękami. Ponadto w produktach służących do pielęgnacji trzeba unikać alkoholu, który może zbytnio wysuszać cerę i tym samym prowadzić do wzmożonej pracy gruczołów łojowych.
Jeśli chcemy wspomóc pielęgnację, powinniśmy też stosować zdrową dietę, odstawić używki i dbać o odpowiednią ilość snu – te wszystkie elementy również wpływają na kondycję naszej cery. Dzięki pożywieniu warto dostarczać do organizmu cenne witaminy i minerały, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry.
W przypadku, kiedy trądzik nie ustępuje, dobrze też rozważyć wizytę u dermatologa. Lekarz zleci odpowiednie badania i przede wszystkim zaproponuje jak najlepszą terapię.