Ból brzucha u najmłodszych występuje stosunkowo często. Najczęściej z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego zmagają się dzieci między czwartym, a ósmym rokiem życia. Przyczyny mogą być różne – nieprawidłowa dieta, zachodzące w ciele malucha procesy wzrostowe albo problemy gastryczne. Co robić, kiedy lekarz wykluczył poważniejsze schorzenia? Czytaj dalej i poznaj herbatki dla dzieci i inne, skuteczne sposoby na walkę z bólem brzucha.
Skuteczne herbatki dla dzieci
Może być tępy, skurczowy albo ostry – ból brzucha potrafi mocno dać się we znaki, zwłaszcza najmłodszym. Jak ulżyć maluchowi? Najprościej, parząc dedykowane herbatki dla dzieci. Wśród naturalnych propozycji np. sklepu Strefa Zdrowia znajdziesz koper, rumianek i mieszankę na trawienie. Jak działa każda z nich?
– Rumianek jest zdecydowanie najczęściej wybierany przez rodziców małych dzieci. Nie można się dziwić – działa rozluźniająco, przeciwzapalnie i uspokajająco, pozwalając łagodnie i skutecznie pozbyć się bólu brzucha. Już jedna filiżanka wystarczy, by dziecko przestało odczuwać nieprzyjemne skurcze, utrudniające normalne funkcjonowanie.
– Koper wykazuje pozytywny wpływ na pracę jelit. Łagodnie pobudza je do pracy, jednocześnie niwelując problem wzdęć. Nie musisz parzyć nasion kopru włoskiego – wystarczy kupić gotową herbatkę, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na opiekę nad maluchem.
– Herbatka ułatwiająca trawienie to gotowa mieszanka, łącząca ziele melisy, liście mięty pieprzowej i maliny, owoc kminu i kopru włoskiego, a także – kwiatostan lipy. Napar jest wygodny w przygotowaniu (torebkę należy parzyć około 10 minut) i odpowiedni dla dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia.
Inne sposoby na ból brzucha u dzieci
Chcesz wesprzeć działanie herbatki dla dzieci? Nic trudnego – równocześnie z podaniem naparu, możesz zastosować jeden z naturalnych sposobów na wsparcie odporności u pociechy. Do najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych należą:
– ciepły kompres – możesz go wykonać, przykładając maluchowi termofor lub ręcznik nasączony w ciepłej wodzie;
– masaż stóp, a konkretnie – masaż środkowej części lewej stopy. To właśnie tamten obszar odpowiada za rejon brzucha. Uciskanie tego miejsca (najlepiej kciukiem) pozwoli Ci skutecznie walczyć z bólem brzucha u malucha;
– podawanie produktów bogatych w błonnik, a więc suszonych śliwek, moreli i rodzynek. Warto zaproponować dziecku także płatki owsiane, owoce i warzywa, jednocześnie jednak nie zapominaj o wodzie;
– aktywność fizyczna – to oczywiste, że maluch nie będzie miał ochoty na intensywną zabawę, warto jednak zaproponować spokojny spacer.