Strona głównaMotoUniwersalne części samochodowe

Uniwersalne części samochodowe

Patrząc na dwa różne modele samochodów, ciężko dostrzec w nich identyczne elementy, gdyż pozornie wszystkie różnią się znacząco. Jednak w rzeczywistości wiele elementów montowanych w autach pochodzi od tych samych producentów, a jeśli zachodzą między nimi różnice, to tylko pod względem wyglądu. Producenci samochodów sięgają po części od wspólnych dostawców najczęściej w przypadku elementów eksploatacyjnych. O jakich elementach wyposażenia pojazdów mowa?

Elementy zawieszenia

Elementy składające się na zawieszenie to przede wszystkim łączniki stabilizatorów oraz wahacze. Ich trwałość zależy głównie od stanu nawierzchni dróg, po których porusza się samochód. Jednak wybierając nawet najlepszej klasy drogi, po jakimś czasie trzeba liczyć się z wymianą komponentów zawieszenia. Producentem trwałych części zawieszenia, z których korzystają różni producenci, jest bez wątpienia Lemforder. Wystarczy bowiem wspomnieć, że z firmą tą współpracuje choćby taki gigant, jak BMW.

Warto również wspomnieć o amortyzatorach, które również są bardzo podobne w wielu pojazdach. Zadaniem amortyzatorów jest łagodzenie wstrząsów oraz zachowanie odpowiedniej przyczepności podczas jazdy po nierównościach. Jednym z globalnych producentów amortyzatorów jest firma Delphi, której produkty wykorzystywane są jako części do Opla lub Peugeot. W przypadku amortyzatorów niezwykle ważna jest jakość, gdyż są to elementy strategiczne dla bezpieczeństwa jazdy. „Nie zawsze da się odczuć niewłaściwą pracę amortyzatorów, dlatego ważne jest ich dokładne sprawdzenie na okresowym badaniu technicznym. Skutki wynikające z zaniedbania mogą się okazać katastrofalne dla użytkowników auta.” – dodaje ekspert od części do Opla z autoryzowanego salonu.

Filtry

Choć filtry w aucie często wyglądają niepozornie i mogłoby się wydawać, że nie są zbyt istotne, to w rzeczywistości ich rola w poprawnej pracy samochodu jest naprawdę duża. W konstrukcji auta występują 4 podstawowe filtry: oleju, paliwa, powietrza oraz przeciwpyłkowy/kabinowy. Każdy z nich pełni inną funkcję, którą w zasadzie można rozszyfrować już po nazwie filtra. Koncerny samochodowe często wspierają się filtrami od tych samych dostawców. Ponadto, użytkownik często ma dużą dowolność w kwestii wyboru części jeśli następuje konieczność ich wymiany. Tym samym nieraz okazuje się, że części do Opla czy Volkswagena to w przypadku filtrów te same elementy.

Układ hamulcowy

Klocki oraz tarcze hamulcowe to elementy bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo użytkowników, dlatego ważne jest kontrolowanie stanu zużycia i wybieranie zawsze markowych produktów. Wiedzą też o tym producenci samochodów, którzy na pierwszy montaż wykorzystują m.in. produkty firmy Bosch. Producent ten zyskał tak dużą renomę, że z całą pewnością spotkała się z nim większość posiadaczy pojazdów. Nawiasem mówiąc, Bosch dostarcza nie tylko części układu hamulcowego, ale wiele innych podzespołów do aut.

1 KOMENTARZ

  1. Zastanawiam się czy warto decydować się na takie elementy wyposażenia. Nie wiem jak wygląda to pod względem trwałości elementów zawieszenia. Układ hamulcowy, czy też samo zawieszenie, pełnią bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie, dlatego wg mnie warto decydować się na oryginalne lub przynajmniej sprawdzone części zamienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read