Strona głównaMotoRegeneracja po zimie – jak zadbać o nasz samochód?

Regeneracja po zimie – jak zadbać o nasz samochód?

Odświeżenie i sprawdzenie pod kątem technicznym pojazdu po zimie jest niezwykle ważne. Wiosna zatem to o wiele bezpieczniejszy sezon pod względem jakości nawierzchni oraz warunków atmosferycznych. Warto jednak najpierw dokonać kontroli stanu technicznego samochodu, aby mieć pewność, że poruszamy się po drodze sprawnym i bezpiecznym autem.

Wymiana i stan opon

Gdy decydujesz się na zmianę opon, sprawdź, w jakim stanie są opony letnie. Na ogół w marcu i kwietniu, gdy temperatura przekracza 7-10 °C decyzja o zmianie ogumienia następuje błyskawicznie. Jednak przed samym ich założeniem należy zweryfikować stan bieżnika, zbieżność oraz ciśnienie w kołach. Jeśli nie posiadasz opon letnich, warto rozejrzeć się za nowym kompletem. Nie oszczędzaj na oponach. Niezależnie, czy kupisz nowe, czy używane, dobrej jakości opony to podstawa na sezon wiosenno-letni. Tyczy się to również bezpieczeństwa na drodze podczas podróży w każdych warunkach. Same opony z pewnością znajdziesz w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, a z kolei ich wymianę oferuje warsztat samochodowy. Przy okazji to odpowiedni czas, aby sprawdzić pod względem technicznym nasz pojazd.

Napęd i układ hamulcowy

Nie trzeba chyba wspominać, że to właśnie układ napędowy i hamulcowy pełnią najważniejsze role. Po zimie zalecamy sprawdzenie ogólnej kondycji tych dwóch jednostek, a zwłaszcza wałów napędowych. Mogą zostać naruszone pod wpływem przemierzonych kilometrów lub nierównych i śliskich powierzchni. Niekiedy wówczas dochodzi do sytuacji, gdzie całe zawieszenie wymaga solidnej regeneracji. Dlatego to kolejne argumenty, dla których regularne przeglądy auta są konieczne. Gdy okaże się, że nasz układ napędowy jest uszkodzony, to idealnie w tym przypadku sprawdzi się kompleksowa pomoc. Polecamy zatem https://takiewaly.pl/regeneracja-walow-napedowych/, gdzie otrzymasz fachową i profesjonalną naprawę, a także regenerację uszkodzonych elementów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje regeneracja wałów napędowych, zajrzyj na stronę: https://takiewaly.pl/cennik-regeneracji-i-naprawy-walow-napedowych/

Z kolei wszelkie działanie soli oraz niska temperatura odpowiada za uszkodzenia układu hamulcowego. W dodatku na drogach pojawiają się duże wyboje oraz nierówności po zimowej aurze, co powoduje nie tylko uszkodzenie zawieszenia, ale i amortyzatorów, czy łożyska. Warto zatem sprawdzić również hamulce, a dokładnie bębny, klocki i tarcze wraz z systemami, które odpowiadają za ten układ, np. ABS.

Kosmetyka samochodu

Zimą zazwyczaj nie wypierzesz tapicerki ani nie nawoskujesz, czy zabezpieczysz lakieru. Dlatego przez sezon zimowy stan naszego samochodu pod kątem wyglądu ulega nieco zmianie. Warto odświeżyć auto i skorzystać ze wszelkich preparatów myjących i piorących. Zacznij oczywiście od odkurzania i posprzątania wszystkich elementów i akcesoriów. Zwróć uwagę na różne zakamarki, gdzie najczęściej gromadzi się kurz i brud. Możesz także wyprać lub nieco odświeżyć tapicerkę. Plastiki z łatwością wyczyścić za pomocą specjalnych środków.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read