Strona głównaHobbyJak odłączyć akumulator w samochodzie?

Jak odłączyć akumulator w samochodzie?

Jak odłączyć akumulator? Plus i minus

Często ludzie zadają sobie pytanie, co odłączyć pierwsze, czy klemę z plusem czy może minusem. Zawsze należy odpinać minus, dopiero później plus, jednak w przypadku ponownego podłączenia akumulatora samochodowego postępujemy odwrotnie, w pierwszej kolejności podpinamy plus, dopiero kolejnym krokiem będzie podpięcie minusa. Teraz pada pytanie – dlaczego akurat w ten sposób? Wszystko zostanie opisane w poniższym artykule.

Odłączamy akumulator

Początkowo musimy wyłączyć silnik oraz koniecznie poczekać aby ten się ostudził, był chłodny gdyż zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie – unikniemy w ten sposób poparzeń. Kolejnym krokiem jest wyłączenie wszystkich elementów, które pobierają prąd takich jak żarówki, światła. Jest to podstawowe posunięcie. Samochodowe instalacje elektryczne przeważnie wykorzystują nadwozie do pełnienia roli przewodu powrotnego dla większości instalacji elektrycznych. Zatem jeśli odłączyliśmy już ujemny biegun nie występuje ryzyko, że jak dotkniemy przypadkowo kluczem nadwozia ten przyspawa się, polecą iskry czy dojdzie do eksplozji akumulatora. Dlatego właśnie w pierwszej kolejności odpinamy minus! 

Jak podłączyć akumulator?

Zanim podłączymy akumulator warto zwrócić uwagę na same klemy, dokładnie je oczyścić, tak samo jak podstawę mocowania akumulatora samochodowego, aby wykonać tą czynność potrzebujemy jedynie zwyczajnej wody. Ważnym jest wyczyszczenie, ponieważ brud utrudnia połączenie z instalacją, a jedną z przyczyn spadków wydajności akumulatora jest w wielu przypadkach niepełne połączenie z instalacją elektryczną, im więcej brudu na stykach tym mniejsze jest napięcie. Jeśli już oczyścimy klemy należy je bardzo dokładnie wysuszyć. Teraz już możemy podłączyć akumulator według zasady wymienionej na początku. Odwrotnie jak odłączaliśmy czyli zaczynając od podpięcia plusa natomiast na minusie kończąc.

W użytkowaniu jest wiele typów samochodów, które są różne a więc ciężko wydobyć generalną opinie dotyczącą odłączania akumulatora, jednak powyższych, podstawowych zasad należy się trzymać na dobre i na złe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read