Za długie rękawy, marynarka zbyt szeroka lub za duży luz w pasie spodni – te mankamenty nie oznaczają, że trzeba zakupić nowy garnitur. W wielu tych przypadkach wystarczy skorzystać z usług krawieckich, które umożliwią dopasowanie garnituru do sylwetki. Jakie poprawki krawiecki wykonuje krawiec w garniturach męskich?
Usługi krawieckie – ze starego coś nowego
Popularna stała się zasada zero waste, która gloryfikuje trend naprawiania uszkodzonych rzeczy lub oddawania czy wymieniania się przedmiotami i ubraniami niepotrzebnymi. Przede wszystkim chodzi o ekologię i o to, aby zminimalizować liczbę rzeczy, które co roku wyrzucamy. Naprawa czy wymiana jest też zdecydowanie tańszym rozwiązaniem i nie napędza machiny konsumpcjonizmu. Wszelkie poprawki krawieckie poniekąd wpisują się w trend zero waste, gdyż nastawione są na naprawę ubrań, a nie ich wyrzucanie i kupowanie nowych. Do usług krawca należy także poprawienie mankamentów męskich garniturów. Marynarka źle leży? Można ten błąd skorygować.
Garnitur wymaga poprawki – kiedy zdecydować się na usługi krawieckie?
Z usług krawca najczęściej korzystają panowie, którzy chcą zmniejszyć marynarkę lub skrócić spodnie garniturowe. Najczęstszym powodem takiej decyzji jest cena wyjściowa zakupionego garnituru, za który trzeba zapłacić minimum kilkaset złotych. Często ten element męskiej garderoby zakłada się na ważne okazje, a potem garnitur zazwyczaj leż nieużywany w szafie. Sylwetka ulegała zmianie i marynarka oraz spodnie nie leżą już tak dobrze, jak kiedyś? Potrzebne jest wtedy dopasowanie garnituru.
Niekiedy panowie celowo na wyprzedażach kupują garnitury bardzo dobrych marek, gdyż wiedzą, że ewentualne poprawki krawieckie i tak będą opłacalne. Jednak przed takim zakupem trzeba zastanowić się, czy dany element garnituru w ogóle da się poddać krawieckiej zmianie. Poprawki, które zbyt ingerują w strukturę garnituru, prawdopodobnie będą widoczne.
Jak krawiec dopasowuje garnitur do sylwetki?
Usługi krawieckie dotyczące korekty niepasującego garnituru skupione są na kilku podstawowych elementach, które poprawią mankamenty. Są to stosunkowo proste, tanie i co najważniejsze – możliwe do wdrożenia poprawki.
- Skracanie spodni garniturowych – to jedna z usług najczęściej wykonywanych przez krawców. Spodnie od garnituru bardzo często nie mają podszytych nogawek właśnie dlatego, aby swobodnie korygować ich długość. Taka poprawka jest niewidoczna i nieinwazyjna dla struktury spodni. Według europejskich standardów nogawka spodni nie powinna swobodnie opadać na but. Odstęp musi wynosić 1 cm.
- Skracanie rękawów marynarki – można je skrócić od dołu i od góry. Skracanie rękawów od strony dłoni jest prostsze i pozostawia mniej śladów niż to wykonane od ramion. Rękaw od marynarki musi swobodnie opadać, nie mogą na nim pojawić się fałdy. O prawidłowej długości marynarki mówimy wtedy, gdy jej rękaw kończyć się 1-2 cm powyżej przegubu.
- Zwężanie marynarki – polega na tak zwanym taliowaniu, czyli dopasowaniu do sylwetki. Poprawki krawieckie w marynarce wprowadza się w tylnych i bocznych szwach.