Strona głównaInternetSieci WAN - czym są i jakie możliwości oferują firmom?

Sieci WAN – czym są i jakie możliwości oferują firmom?

W sprawnym działaniu wielu przedsiębiorstw, niezbędne jest wydajne i niezawodne połączenie między poszczególnymi działami i oddziałami firm, centrami danych, a główną siedzibą. Takie połączenie można wdrożyć nawet w przypadku gdy oddziały które chcemy połączyć siecią są rozmieszczone w dużych odległościach od siebie. Aby umożliwić właśnie takie połączenie opracowano rozległe sieci komputerowe.

Co daje firmom korzystanie z sieci WAN?

Nazwa sieci, WAN to skrót od Wide Area Network. Inna nazwa tego typu sieci to „rozległa sieć komputerowa”. Może ona swobodnie wykraczać poza ramy geograficzne, w łączeniu ze sobą urządzeń elektronicznych jak i innych sieci. Jest to obecnie największa znana sieć komputerowa. Niemniej pomimo tego, że istnieje wiele rodzajów połączeń, wykorzystywanych do tworzenia tej sieci, linie te opierają się na podobnych sprzętach, jak i oprogramowaniu, które wykorzystuje się do utworzenia sieci publicznej lub prywatnej.

Swoje zastosowanie najczęściej znajduje w firmach potrzebujących ścisłego połączenia między filiami czy działami, a które są umieszczone w znacznej odległości od siebie (a nawet, na różnych kontynentach!). Zbudowanie stabilnego i wydajnego łącza pomiędzy poszczególnymi oddziałami firm, ułatwi integrację ich środowisk i odpowiednio szybki przepływ danych. Bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo danych.

Sieć WAN jest tworzona pomiędzy oddziałami firmy. Wykorzystuje się do tego łącza dedykowane bądź połączenia VPN(wirtualna sieć prywatna).

Jakie korzyści oferuje dobrze utworzona sieć rozległa? Przede wszystkim, dzięki stworzeniu sieci dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa, zaowocuje przyśpieszeniem i poprawieniem komunikacji. To z kolei może się przełożyć na wzrost produktywności i wydajności firmy, co pozwoli jej prężnie się rozwijać.

Cechy rozległej sieci komputerowej

Sieć rozległa może łączyć ze sobą urządzenia zlokalizowane w różnych zakątkach świata. W swoim działaniu wykorzystuje różne odmiany transmisji szeregowej, która to polega na sekwencyjnym przesyłaniu danych – bit po bicie. Co więcej, korzysta się z usług operatorów telekomunikacyjnych na danym obszarze.

Wdrażanie sieci WAN dla firm

Stworzenie rozległej sieci to zadanie skomplikowane i bardzo odpowiedzialne. Proces wdrażania sieci powinien zostać poprzedzony wnikliwą i szczegółową analizą zapotrzebowania danego klienta oraz istniejących możliwości. Dzięki uzyskanym informacjom będzie można zaprojektować, a następnie skonfigurować sieć, która będzie efektywnie spełniała stawiane przed nią wymagania. Dlatego też, do tego zadania warto wybrać wyspecjalizowaną firmę dysponującą odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. W tworzeniu sieci komputerowej chodzi nie tylko o jej wydajność, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo przesyłanych i przechowywanych danych, o które można zadbać przy pomocy szyfrowania. Należy zadbać o wszelkie aspekty, począwszy od wspomnianego już etapu projektu, przez konfigurację, po odpowiednie osprzętowanie. jak i wdrożenie zabezpieczeń sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read