Strona głównaMotoJak zadbać o silnik Diesla?

Jak zadbać o silnik Diesla?

Silnik jest sercem samochodu i niezwykle skomplikowanym systemem. Odpowiednia pielęgnacja całego systemu napędowego sprawi, że używanie samochodu będzie bezproblemowe i pozbawione zbędnych kosztów. Silniki Diesla wymagają innych zabiegów niż silniki benzynowe, dlatego warto się do tego przygotować. Sprawdź, jak należy zadbać o samochód wyposażony w silnik wysokoprężny.

  • Należy zadbać o jakość paliwa i unikać tankowania w niesprawdzonych miejscach.
  • Warto unikać krótkich odcinków, a jeżeli często jeździsz w mieście, zadbaj o to, aby czasem wykonać krótką trasę.
  • Silnik nie może być zgaszony zbyt szybko, należy przed wyłączeniem odczekać chwilę.
  • Dbaj o wymianę filtrów oraz płynów zgodnie z zaleceniami producenta.

Tankuj tylko paliwo wysokiej jakości

Wiele osób myśli, że tankowane paliwo nie ma znaczenia, jest to błędne założenie, które może mieć bardzo kosztowne reperkusje – od szybciej zużywającego się filtru paliwa, do nawet uszkodzonego silnika. Tankowanie paliwa na sprawdzonych, dużych stacjach da Ci gwarancję, że tankowany płyn będzie spełniał wszystkie normy i nie uszkodzi Twojego samochodu. Eksperci sprzeczają się co do potrzeby tankowania paliwa premium, jednak „zalanie” samochodu taką ropą na pewno nie zaszkodzi.

Unikaj jazdy na zimnym silniku

Silniki Diesla bardzo źle znoszą jazdę na zimnym silniku, w korkach i na krótkich odcinkach. Sprawia to, że samochody wyposażone w silniki wysokoprężne dużo lepiej czują się na trasie niż w mieście. Czy to oznacza, że nie można nimi jeździć w mieście? Oczywiście, że nie, jednak jeżeli samochód robi większość kilometrów „po mieście”, to warto go zabrać w trasę. Przejechać w weekend np. 50 czy 100 kilometrów ciągiem, aby proces wypalania filtru cząsteczek stałych mógł się ukończyć. Warto zauważyć, że filtry te zaczynają pojawiać się również w silnikach benzynowych, więc i w ich przypadku dłuższe odcinki mogą być wskazane.

Nie wyłączaj silnika zaraz po zaparkowaniu

Obecnie większość silników Diesela jest wyposażona w turbosprężarki. Ich obecność sprawia, że samochód nie powinien być gaszony od razu po zaparkowaniu. Warto dać popracować silnikowi na biegu jałowym przez chwilę. Zależnie od długości trasy, czas ten należy  wydłużać, co pozwoli na schłodzenie się „turbo”. Czas takiej spokojnej pracy powinien wynosić od 20 sekund do nawet 2 minut.

Regularnie odwiedzaj swojego mechanika

Pamiętaj też, że regularna obsługa układu napędowego jest ważnym czynnikiem prawidłowego utrzymania pojazdu – należy dokonywać niezbędnych napraw, wymiany płynów czy filtrów. Nigdy nie przekraczaj wartości, które są podane przez producenta. Oczywiście nie musisz kupować części w ASO, możesz poszukać ich w internecie i kupić je taniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read