Strona głównaBiznesBrutto a netto - różnice

Brutto a netto – różnice

Wynagrodzenie brutto a netto

Na co dzień spotykamy się bardzo często z tymi pojęciami i choć pozornie wiemy co je różni to, kiedy należy to wytłumaczyć nagle brakuje nam słów. Zasadniczo, jeśli odnosimy się do pensji, to kwota podana na umowie będzie kwotą brutto – całościowe wynagrodzenie, które pomniejszać będziemy o podatek dochodowy oraz składki ZUS (świadczenia obciążające pracownika). Natomiast wartość netto, to kwota, którą otrzymamy na rękę – odliczając już wyżej wymienione świadczenia. Kwoty, które będziemy odliczać od wartości brutto mogą znacząco się różnić w zależności od tego, jaką umowę mamy podpisaną. Inne składki i kwoty bierzemy pod uwagę, jeśli odnosimy się do umowy o pracę, a inne, jeśli odnosimy się do umowy zlecenia.

Ceny towarów a kwota netto brutto

Jeśli chodzi o ceny różnorakich towarów to również mogą być określone brutto lub netto i w tym wypadku różnicą będzie podatek VAT. Jeśli cena towaru netto wynosi 1 zł to cena brutto, już z podatkiem VAT może wynosić 1,23 zł (zwykle stawka podatku wynosi 23%, ale stawki mogą być różne w zależności od towaru czy usługi). Podatek VAT jest podatkiem pośrednim i jego ciężar zawsze będzie ponosił konsument. Przedsiębiorca, który nabywa coś na fakturę płaci za towar cenę brutto, lecz później odlicza sobie wskazany na fakturze podatek VAT.

Kalkulator wynagrodzenia brutto netto

Niemalże jedna trzecia Polaków wciąż ma problem z podaniem różnicy pomiędzy tymi dwoma pojęciami i w rezultacie nie wie, czy kwota wynagrodzenia, którą dostają na konto to kwota netto czy może brutto. Na szczęście istnieje teraz wiele stron, na których możemy znaleźć kalkulatory brutto-netto, odnoszą się one zarówno do wynagrodzeń, jak i cen. Co oznacza, że możemy wpisać kwotę, która widnieje na naszej umowie i zaraz dowiemy się ile wynoszą poszczególne składki i jak duża różnica będzie pomiędzy wynagrodzeniem wpisanym w umowie a takim, które otrzymamy na konto. Możemy wpisać również cenę brutto towaru oraz wysokość stawki VAT tegoż i po skorzystaniu z kalkulatora będzie wiadome ile jaką kwotę możemy odzyskać odliczając podatek VAT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read