Gry samochodowe i symulatory jazdy mają długą i bogatą historię, która zaczynała się dawno przed erą konsol nowej generacji i grafiki 3D. Pierwsze próby stworzenia wirtualnego świata, w którym gracz mógłby poczuć się jak kierowca, sięgają lat 70. i 80. ubiegłego wieku. W tym artykule przyjrzymy się pięciu tytułom, które zdefiniowały ten gatunek i stały się kamieniami milowymi na drodze do obecnych, zaawansowanych gier wyścigowych.
„Pole Position” (1982) – Początek ery
Pierwsza gra, o której warto wspomnieć, to „Pole Position” z 1982 roku. Była to jedna z pierwszych gier samochodowych, która wprowadziła pojęcie perspektywy trzecioosobowej i symulacji jazdy. Gra ta również wprowadziła koncepcję kwalifikacji przed wyścigiem, co było nowością w gatunku. Sukces „Pole Position” sprawił, że zainspirowała całą generację gier wyścigowych, które pojawiły się w latach późniejszych.
„Out Run” (1986) – Krajobrazy i prędkość
Wprowadzona w 1986 roku, gra „Out Run” zrewolucjonizowała gatunek, oferując nie tylko wyścigi, ale i różnorodne środowiska. Gra zawierała wiele tras i krajobrazów, od plaż po góry, co dodawało dodatkowego wymiaru doświadczeniu. „Out Run” zyskała również sławę dzięki swojej niepowtarzalnej ścieżce dźwiękowej, która stała się kultową. Kierując kabrioletem z symulatorowym wiatrem na twarzy, gracz mógł poczuć prawdziwą wolność.
„Gran Turismo” (1997) – Realizm i detale
W 1997 roku światło dzienne ujrzała gra „Gran Turismo”, która zdefiniowała pojęcie „symulatora jazdy”. Zawierała ona rozbudowany model jazdy, ogromną liczbę dostępnych samochodów i tras, a także niezwykle realistyczną grafikę jak na owe czasy. Gra wprowadziła również pojęcie licencji kierowcy, której zdobycie było konieczne do odblokowania pewnych trybów i tras. „Gran Turismo” stało się również jednym z najlepiej sprzedających się tytułów na konsolę PlayStation, co świadczy o jego ogromnym wpływie na gatunek.
„Driver” (1999) – Ikoną wśród gier samochodowych
Gra „Driver” z 1999 roku zasługuje na szczególną uwagę. Była to jedna z pierwszych gier, w której gracz mógł swobodnie przemieszczać się po otwartym świecie, wykonując różne misje. Mechaniki jazdy były na tyle zaawansowane, że każdy samochód zachowywał się inaczej, a model jazdy był na tyle realistyczny, że mógł on wykonywać różne manewry, takie jak drift czy skręty w poślizgu. Gra oferowała również wciągającą fabułę, która uczyniła ją jednym z najbardziej pamiętnych tytułów w historii gier samochodowych, ponadto misje były zróżnicowane i często wymagały od gracza wykorzystania różnych technik jazdy, co znacznie zwiększało głębokość rozgrywki.
„Need for Speed: Hot Pursuit 2” (2002) – Pościgi i akcja
Ostatnim, ale nie mniej ważnym tytułem w naszym zestawieniu jest „Need for Speed: Hot Pursuit 2” z 2002 roku. Gra oferowała emocjonujące pościgi policyjne, ogromny wybór samochodów i rozbudowany tryb wieloosobowy. To wszystko sprawiło, że gra została entuzjastycznie przyjęta przez graczy i krytyków. Dzięki rozbudowanemu edytorowi, gracze mogli personalizować swoje samochody, co dodawało dodatkowej głębokości do rozgrywki. „Hot Pursuit 2” również wprowadził tryb kariery, który pozwalał na rozwijanie swojego profilu i zdobywanie nowych pojazdów.
Podsumowując…
Od prostych symulacji z lat 80. do zaawansowanych gier z otwartym światem i realistycznymi modelami jazdy – gatunek gier samochodowych i symulatorów jazdy przeżył wiele zmian. Gry takie jak „Pole Position”, „Out Run”, „Gran Turismo”, „Driver” i „Need for Speed: Hot Pursuit 2” zdefiniowały różne aspekty tego gatunku i wciąż są uważane za klasyki. Szczególnie wartościowa jest gra „Driver”, która wprowadziła elementy fabularne i otwartego świata, ustanawiając nowy standard dla przyszłych produkcji. Te gry udowodniły, że zaawansowany model jazdy, różnorodność tras i samochodów, a także wciągająca fabuła to elementy, które mogą uczynić grę samochodową niezapomnianą.