Strona głównaZdrowieCo to jest inkontynencja – jakie są jej typy, przyczyny i jak...

Co to jest inkontynencja – jakie są jej typy, przyczyny i jak sobie z nią radzić

Inkontynencja to dolegliwość powodująca u wielu osób uczucie skrępowania i zawstydzenia. Przyczyny tej przypadłości są zróżnicowane, podobnie jak różne mogą być rodzaje inkontynencji. Na szczęście z każdy jej typem można sobie poradzić, niezależnie od stopnia nasilenia tej dolegliwości. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące inkontynencji.

Co to jest inkontynencja?

Słowo inkontynencja brzmi bardzo fachowo i nie każdy wie, co ono oznacza. A zatem, co to jest inkontynencja? To dolegliwość polegająca na nietrzymaniu moczu, jego mimowolnym popuszczaniu w różnych sytuacjach. Za utrzymanie moczu w pęcherzu i oddawanie go jedynie wtedy, gdy tego chcemy, odpowiadają mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. U zdrowych osób mięśnie te są wystarczająco silne, by spełnić to zadanie, i kurczą się, umożliwiając oddanie moczu tylko wtedy, gdy tego chcemy. Kiedy mięśnie Kegla z jakiegoś powodu ulegają osłabieniu lub rozluźnieniu, pojawiają się kłopoty.

Rodzaje inkontynencji

Najczęstszym typem inkontynencji jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pojawia się ono w wyniku osłabienia lub rozluźnienia (na przykład po porodzie) mięśni Kegla. Niekontrolowany wyciek moczu, czyli tzw. popuszczanie, może zdarzyć się wówczas podczas wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów, ale także w trakcie kichania, kaszlu czy śmiechu, co bywa dla wielu osób krępujące.

Typ naglący inkontynencji to uczucie nagłego parcia na pęcherz. Jest to związane z zespołem nadreaktywnego pęcherza, co może być spowodowane na przykład jego stanem zapalnym. Naglące nietrzymanie moczu może spowodować mikcję (oddanie moczu) w różnych sytuacjach, na przykład w czasie snu, gdy zmieniamy pozycje ciała.

U mężczyzn z przerostem prostaty często pojawia się inkontynencja związana z przepełnieniem pęcherza i jego rozciągnięciem, co powoduje wyciekanie moczu.

Jeszcze innym typem inkontynencji jest inkontynencja pomikcyjna, czyli kropelkowe nietrzymanie moczu. Problem ten polega na tym, że podczas oddawania moczu cewka moczowa nie ulega całkowitemu opróżnieniu i na bieliźnie pojawiają się nieestetyczne i nieładnie pachnące plamy.

Jakie są najczęstsze przyczyny inkontynencji?

Nietrzymanie moczu może pojawić się w wyniku choroby. Dzieje się tak najczęściej w przebiegu zapalenia pęcherza, ale także choroby Parkinsona oraz chorób prostaty u mężczyzn.

Inkontynencja może być też spowodowana nieodpowiednią dietą, w tym piciem nadmiernej ilości kawy i alkoholu (również piwa).

Bardzo częstą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni Kegla, do którego może dojść w wyniku ciąży i porodu, operacji urologicznych oraz wraz z upływem lat, o ile nie pracujemy nad wzmacnianiem mięśni dna miednicy.

Jak radzić sobie z inkontynencją?

Inkontynencja to dla wielu osób poważny problem, ale można sobie z nią poradzić. Nawet nietrzymanie moczu o dużym natężeniu można skutecznie leczyć – operacyjnie, farmakologicznie i poprzez trening mięśni Kegla oraz trening pęcherza. Doraźnie można się wspomagać, stosując wkładki higieniczne lub bieliznę chłonną TENA. Takie rozwiązanie pozwoli zniwelować przykre skutki inkontynencji i w pełni korzystać z życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read