Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to poważna choroba układu oddechowego, na którą szacunkowo choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Nasilone objawy POChP utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, często skazując na uzależnienie się od pomocy innych, zmuszając do przerwania kariery zawodowej i prowadząc do inwalidztwa. Stąd tak ważne jest, aby nie lekceważyć podejrzenia POChP i zgłosić się do lekarza od razu po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Jakich? To już wyjaśniamy w naszym artykule.
Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?
POChP to choroba wywołana przez stan zapalny w oskrzelach. Jest to bezpośrednia konsekwencja długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy, zanieczyszczone powietrze oraz dym tytoniowy.
Choroba prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, dlatego nie można jej wyleczyć. Poddaje się jednak leczeniu i profilaktyce, do czego wrócimy w dalszej części artykułu.
POChP to nie tylko choroba układu oddechowego
Współczesna medycyna klasyfikuje POChP jako chorobę ogólnoustrojową, która rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym. Mogą jej towarzyszyć także inne poważne schorzenia, takie jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy rozstrzenie oskrzeli.
Choroba globalna
POChP to choroba diagnozowana u przedstawicieli wszystkich ras i płci, występująca na całym świecie. Do niedawna utożsamiano ją wyłącznie z paleniem wyrobów tytoniowych, natomiast od lat obserwuje się wzrost liczby zachorowań u osób, które nie palą i nigdy nie paliły tytoniu.
Choroba jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci i inwalidztwa. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku POChP stanie się trzecią przyczyną umieralności.
Grupy ryzyka
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc najczęściej występuje u osób używających wyrobów tytoniowych. Palenie tytoniu pozostaje głównym czynnikiem ryzyka POChP, co dotyczy również osób narażonych na palenie bierne oraz tych, którym udało się rzucić nałóg. Jednocześnie stronienie od wyrobów tytoniowych stanowi najskuteczniejszą formę profilaktyki tej choroby.
Coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczenie powietrza, za co odpowiadają przede wszystkim pyły zawieszone i toksyczne związki chemiczne tworzące zjawisko smogu.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może być uznawana za jedną z chorób zawodowych, na którą są narażone osoby wykonujące określone profesje. Mamy tutaj na myśli zawody wymuszające funkcjonowanie w zapylonym środowisku oraz narażające na kontakt ze środkami chemicznymi w aerozolu. Dotyczy to przede wszystkim przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn, budowlaniec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka czy kosmetyczka.
Poznaj objawy POChP
O podejrzeniu POChP najczęściej mówimy w przypadku osób po 40. roku życia, które obserwują u siebie nietypowe objawy, utrzymujące się od dłuższego czasu, mające różny stopień nasilenia.
Wyróżniamy cztery podstawowe objawy, które mogą sugerować podejrzenie POChP (przy czym nie muszą występować jednocześnie). Są to:
- Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego, pojawia się zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia, może się też nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, dym tytoniowy, opary chemiczne, aerozole etc.
- Duszność, szczególnie w trakcie niezbyt nasilonego wysiłku fizycznego.
- Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
- Obniżona tolerancji wysiłku, czyli męczliwość, pogorszenie kondycji, wolna regeneracja po wysiłku, z czasem także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku etc.
Więcej o objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Gdy pojawia się podejrzenie POChP
Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że możesz chorować na POChP, to w pierwszej kolejności zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ zbierze wywiad, przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy należy skierować Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
W przypadku zdiagnozowania POChP otrzymasz propozycję leczenia, które ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów choroby. To daje szansę na na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.