Strona głównaMotoPulpity rozszerzonej rzeczywistości

Pulpity rozszerzonej rzeczywistości

GPS i inne wyświetlacze samochodowe świetnie nadają się do dotarcia z punktu A do punktu B, a niektóre pojazdy z wyższej półki, takie jak na przykład Volvo XC90, mają wyświetlacze nawet na dolnej części szyby. W niedalekiej przyszłości samochody będą mogły identyfikować zewnętrzne obiekty przed kierowcą i wyświetlać informacje o nich na przedniej szybie.

Pomyśl o Terminatorze lub opowiadaniach fantastyczno-naukowych, w których robot patrzy na osobę bądź obiekt, automatycznie wyświetla informacje o nich i może określić, kim lub czym są. Tablice rozszerzonej rzeczywistości, w skrócie RR, będą działać w podobny sposób. Volvo wdrożyło już ekran przedniej szyby w niektórych pojazdach, w których wyświetlane są podstawowe informacje, ale opracowuje również kokpity rozszerzonej rzeczywistości, które będą w stanie identyfikować obiekty przed pojazdem i informować kierowcę, jak daleko od nich się znajduje. Wyświetlacz RR będzie nakładał informacje na to, co kierowcy widzą w rzeczywistości.

Jeśli więc twoja prędkość zbliżania się do innego samochodu jest zbyt duża, w samochodzie, do którego się zbliżasz, może pojawić się czerwone pole i strzałki wskazujące na konieczność wykonania manewru, pozwalającego uniknąć zderzenia. System GPS z rozszerzoną rzeczywistością może podkreślać rzeczywisty pas ruchu i pokazywać, gdzie trzeba zjechać, aby uniknąć kolizji.

Szwedzi zawsze o krok do przodu

Wyobraźmy sobie, że technik Volvo używa okularów VR, aby spojrzeć na silnik, określić, które części należy wymienić, a następnie pokazuje mu się instrukcja, która krok po kroku wskazuje, jak tej wymiany dokonać.

Giganci motoryzacyjni opracowali koncepcje robocze swoich systemów RR, które umożliwiłyby pasażerom powiększanie obiektów na zewnątrz samochodu, wybieranie i identyfikowanie ich, a także wyświetlanie odległości obiektu od samochodu za pomocą ekranu dotykowego.

Rozszerzona rzeczywistość może nie być dostępna jeszcze przez dłuższy czas. Jednak fakt, że trwają intensywne prace nad jej udoskonaleniem, napawają optymizmem cały motoryzacyjny świat.

Przyszłość Rozszerzonej Rzeczywistości

Bezpieczeństwo jest kluczową zaletą, ponieważ oczy kierowcy nie muszą być odrywane od drogi, aby mógł uzyskać ważne dla siebie informacje. Wyobraźmy sobie patrol policyjny, który porusza się po interesującym go terenie, i zza kokpitu swojego samochodu przy użyciu RR wypatruje, np. poszukiwanej osoby, pojazd jedzie samoistnie z ustawioną wcześniej mapą i prędkością. Rozszerzona Rzeczywistość może przyczynić się do zmniejszenia przestępczości. Zapewne również strażacy i lekarze z chęcią spojrzą na świat jej okiem.

Tak wygląda przyszłość, a już dziś poznaj nowe modele Volvo XC90 w salonie Volvo w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read