Łysienie androgenowe to postępująca utrata włosów będąca skutkiem działania hormonów, głównie testosteronu. Pod wpływem przemian chemicznych wpływa on na receptory androgenowe mieszków włosowych, prowadząc do ich zaniku. Łysienie androgenowe zdecydowanie częściej jest męskim problemem i wymaga specjalistycznego postępowania – obok leczenia farmakologicznego warto wypróbować sprawdzone i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej.
Z tekstu dowiesz się:
- na czym polega farmakologiczne leczenie łysienia androgenowego,
- jakie sposoby na łysienie androgenowe oferuje współczesna medycyna estetyczna.
Łysienie androgenowe to niebliznowaciejąca, postępująca utrata włosów o podłożu hormonalnym, która może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale zdecydowanie częściej występuje u panów.
Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego są przemiany hormonalne. Otóż pod wpływem pewnych enzymów testosteron zmienia się w dihydrotestosteron, który z kolei niekorzystnie wpływa na receptory androgenowe mieszków włosowych. To natomiast prowadzi do ich stopniowego zaniku – mieszki stają się coraz mniejsze, a włosy – coraz krótsze i cieńsze. Utrata włosów najczęściej rozpoczyna się w obszarze czołowo-skroniowym, a następnie rozprzestrzenia się w kierunku ciemienia i skroni. Włosy pozostają zazwyczaj na potylicy oraz częściowo na skroniach.
Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?
Łysienie androgenowe nie jest stanem, który powoduje zagrożenie dla zdrowia lub życia, ale dość często wywołuje kompleksy, zaniżoną samoocenę oraz problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Wówczas zalecane jest leczenie łysienia androgenowego – w najcięższych przypadkach zastosowanie znajduje terapia farmakologiczna, zarówno miejscowa, jak i ogólna.
W leczeniu miejscowym stosuje się m.in. minoksydyl w stężeniu 2% lub 5%. Może on występować w postaci szamponu albo wcierki na łysienie androgenowe – substancja ta stymuluje komórki mieszków włosowych oraz przedłuża okres wzrostu włosów. Należy ją jednak stosować w sposób ciągły. W leczeniu ogólnym wykorzystywany bywa finasteryd, który hamuje przemiany testosteronu, ale wykazuje liczne działania niepożądane, m.in. w sferze seksualnej.
Kosmetyczne sposoby na łysienie androgenowe
Leczenie łysienia androgenowego może być prowadzone również poprzez zabiegi medycyny estetycznej – mają one bowiem działanie zarówno estetyczne, jak i zdrowotne:
- Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym
W klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie wspomagająco w leczeniu łysienia androgenowego wykonywane są zabiegi mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Osocze to jest wytwarzane w procesie wirowania bezpośrednio z krwi pacjenta – uzyskiwany koncentrat zawiera bardzo wysokie stężenie płytek krwi, które odgrywają najważniejszą rolę w procesie odmładzania, gojenia i regeneracji. Preparat aplikowany jest przy użyciu techniki mezoterapii, a dzięki dodatkowi chlorku wapnia płytki krwi aktywują się od razu po wstrzyknięciu. Po zabiegu poprawia się unaczynienie skóry głowy, wzrasta namnażanie komórek, lepiej odżywione są mieszki włosowe, włosy rosną zdrowsze i mocniejsze. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.
- Leczenie łysienia androgenowego Regenera Activa
Leczenie łysienia androgenowego można przeprowadzać również za pomocą innowacyjnego systemu autologicznego przeszczepu komórek Regenera Activa. Zabieg jest prosty, bezpieczny i trwa zaledwie 20-30 minut. Najpierw lekarz pobiera niewielki wycinek skóry (do trzech biopsji o średnicy 2,5 mm) z okolicy karku na linii włosów. Następnie z pobranej tkanki izolowane są komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które mają zdolności regeneracyjne. Po przygotowaniu specjalnej zawiesiny jest ona podawana w skórę głowy poprzez mezoterapię. Pozwala to na zapoczątkowanie procesów naprawczych i regeneracyjnych mieszków włosowych i skóry głowy. Efekty widoczne są już po około 30 dniach. Zabiegu nie trzeba powtarzać.