Strona głównaBiznesOtwarte sklepy w niedzielę – jak to działa?

Otwarte sklepy w niedzielę – jak to działa?

Otwarte sklepy w niedziele? Tylko w wybrane, obecnie: w ostatnie niedziele miesiąca, ale już w 2020 dużo rzadziej. Tak wynika z ustawy o ograniczeniu handlu. Przewiduje ona jednak pewne odstępstwa, w ramach których mogą funkcjonować otwarte sklepy w niedziele niehandlowe.

Po pierwsze: stacje benzynowe

Stacje benzynowe zawsze funkcjonowały w rozszerzonym trybie, także jako sklepy całodobowe. To dlatego, że ich zamknięcie mogłoby spowodować paraliż komunikacyjny i narazić transport – ważną dziedzinę gospodarki – na duże straty. A skoro stacje benzynowe są otwarte, by można było na nich tankować paliwo, nie ma powodów, dla których pracownik stacji benzynowej nie miałby sprzedawać artykułów spożywczych, w które zaopatrzona jest stacja. Co prawda ustawa reguluje ściśle powierzchnię, na jakiej można wystawiać towary niezwiązane z motoryzacją, jednak stacje dostosowują się do istniejących przepisów, dlatego uznawane są za otwarte sklepy w niedziele.

Po drugie: sklepy na dworcach

Na dworcach także możemy znaleźć otwarte sklepy w niedziele. I nie ma znaczenia, czy będzie to dworzec autobusowy, kolejowy, czy lotnisko. W intencji ustawodawcy leżało zapewnienie możliwości zrobienia zakupów podróżnym. Należy jednak odróżnić sklep spożywczy mieszczący się na dworcu od dużych galerii handlowych budowanych zaraz przy dworcu. Nawet jeśli jest między nimi bezpośrednie przejście, galerie handlowe w takich miejscach nie mogą być otwarte w niedziele niehandlowe. Taką możliwość mają tylko te sklepy spożywcze, które leżą bezpośrednio na terenie dworca.

Po trzecie: sklepy osiedlowe

Małe sklepiki osiedlowe, warzywniaki i im podobne, tradycyjne sklepy prowadzone przez właścicieli mogą być otwarte w każdą niedzielę. Warunkiem koniecznym jest to, by pracował w nich właśnie właściciel, ale mogą mu pomagać członkowie rodziny. Należy też podkreślić, że jest to możliwość, a nie obowiązek, co oznacza, że jeśli właściciel nie zdecyduje się pracować w niedzielę, jego sklep może być zamknięty. Część przedsiębiorców wykorzystuje tę możliwość, inni zaś cieszą się wolną niedzielą.

Po czwarte: placówki pocztowe

Choć placówki Poczty Polskiej nie są zwykle przydatne podczas robienia niedzielnych zakupów, warto pamiętać, że wyjątek ten dotyczy także punktów nadawania i odbioru przesyłek kurierskich,na to znacząco zwiększa pulę sklepów otwartych w niedzielę. Niektóre sieci sklepów spożywczych działających na zasadzie franczyzy podpisują umowy z firmami kurierskimi, co nie tylko umożliwia nadawanie u nich przesyłek, ale także sprawia, że sklepy te mogą być otwarte w niedzielę. Podobnie jak w przypadku stacji benzynowych – nie ma tu obowiązku rozdzielania jednej formy działalności od drugiej, więc możesz śmiało zrobić zakupy spożywcze w sklepie, który jest otwarty dlatego, że wydaje i odbiera przesyłki kurierskie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read