Strona głównaLifestylePrąd z pomarańczy – czy jest możliwy?

Prąd z pomarańczy – czy jest możliwy?

Czy owoc może być źródłem prądu? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Choć mamy wiele sposobów pozyskiwania energii, badacze wciąż szukają rozwiązań, które będą przyjazne dla zdrowia, ekologiczne i oparte na recyklingu. Z pewnością byłoby to również tańsze niż obecne alternatywy. Niedawno w hiszpańskiej Sewilli postanowiono wykorzystać pomarańcze do zasilania miejskiej oczyszczalni wody.

Jak działa generator prądu zasilany pomarańczami?

Specjalny sprzęt, w którym umieszcza się cytrusy, przerabia materię organiczną w metan. To właśnie jest sekret generowania prądu z pomocą owoców. Z jednej tony pomarańczy można wytworzyć energię zasilającą pięć domów przez jeden dzień. Co ciekawe, w Sewilli pomarańczy jest na tyle dużo, że mogłyby zasilać ponad 70 tysięcy domów. Klęska urodzaju doprowadziła do tego, że co roku na ulicach miasta zalega prawie 6 milionów tych owoców. Oznacza to, że nie tylko mogłyby one być źródłem energii, ale nie zabrakłoby ich również do codziennej konsumpcji.

Recykling XXI wieku

Do produkcji prądu zużywa się więc głównie odpady, z którymi i tak nie byłoby co zrobić. To świetne rozwiązanie, które dodatkowo wspiera gospodarkę miasta – a więc jest to recykling w pełnym znaczeniu tego słowa. Coś, co inaczej wylądowałoby w śmieciach, dostaje drugie życie i staje się źródłem korzyści dla lokalnej społeczności.

W serwisie YouTube amatorscy majsterkowicze już teraz robią małe domowe eksperymenty z użyciem owoców czy warzyw, które mają generować energię elektryczną. Z cytryn, ziemniaków czy jabłek robią baterie, które naprawdę działają. Sewillski pomysł z pomarańczami, to po prostu bardziej zaawansowana wersja tego pomysłu, która realnie może pomóc ludziom, a także dać wytchnienie planecie zanieczyszczonej CO2 pochodzącym z tradycyjnego spalania węgla.

Czy pomarańcze są przyszłością energetyki?

Benigno Lopez, szef działu ochrony środowiska firmy Emasesa w wypowiedzi dla “The Guardian” stwierdził, że jego celem jest poddanie recyklingowi wszystkich pomarańczy w Sewilli, co wiązałoby się z inwestycją 250 000 euro. Wydaje się to dość niską kwotą w porównaniu z wieloma innymi rozwiązaniami energetycznymi. Być może ten lub podobne pomysły przyjmą się na całym świecie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w serwisie https://smartix.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read