Laptopy dzisiaj tworzą bardzo rozbudowaną kategorię produktów, spośród których każdy może znaleźć model odpowiadający jego potrzebom. Często zaraz się jednak, że ta wielość możliwości jest dla klientów sporym utrudnieniem. Podpowiadamy więc, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.
Laptopy – rodzaje dopasowane do potrzeb
Doskonałej jakości karta graficzna, podświetlana klawiatura, nowoczesny dysk SSD, czytnik linii papilarnych, rozdzielczość ekranu 4K – to tylko niektóre hasła, którymi kuszą nas producenci laptopów. Niezorientowany w nowinkach technologicznych klient często więc czuje się przytłoczony wielością rozwiązań, nie do końca wie, które z nich będą miały przełożenie na realną pracę z laptopem. Zanim więc zaczniesz się zagłębiać w opis procesora Intel Pentium czi Intel Core, analizować wielkości dysków SSD, zastanów się, jaki typ sprzętu cię właściwie interesuje. Laptopy można podzielić na:
- urządzenia domowe – wykorzystujesz je przede wszystkim o przeglądania Internetu, odtwarzania muzyki, filmów, czasami także do gier komputerowych; zdarza się, że sięgasz po taki laptop na home office; wymagania w stosunku o niego nie są szczególnie rozbudowane, tutaj nie potrzebny jest ogromny dysk SSD, karta graficzna najnowszej generacji, a przyzwoity procesor i dobra rozdzielczość ekranu.
- laptopy gamingowe – tutaj liczy się znacznie więcej, dobry laptop do gry musi mieć mocny procesor, szybki i pojemny dysk, koniecznie SSD, wysokie parametry rozdzielności ekranu oraz naprawdę torby model karty graficznej – https://www.neonet.pl/laptopy/gamingowe.html
- ultrabooki – niezwykle smukłe, zgrabne, niewielkich rozmiarów laptopy, mobilne urządzenia, które łatwo możesz zabrać ze sobą wszędzie, wyróżnia je energooszczędność, długi czas pracy na baterii, a także wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne; tutaj liczy się dobry i wydajny procesor, jednak nie tak zaawansowany jak np. przy laptopach gamingowych – https://www.neo24.pl/komputery/laptopy/ultrabook.html
- laptopy 2w1, konwertowane/hybrydowe – wyposażone w odłączany ekran dotykowy, który może pełnić funkcję tabletu, dostępne są także laptopy umożliwiające obrót ekranu; świetne rozwiązanie dla grafików, osób trenujących rysunek na ekranie, projektantów i architektów.
Procesor Intel Core, karta graficzna, podświetlana klawiatura – na co warto zwrócić uwagę?
Od twoich oczekiwań, rodzaju poszukiwanego sprzętu w dużej mierze zależy to, na co trzeba zwracać uwagę przy ocenie konkretnego modelu. Nie przy każdym sprzęcie kluczowa będzie dla ciebie karta graficzna, której poziom zaawansowania wpływa jednak wydatnie na to, ile kosztuje laptop. Dlatego tak ważne jest ustalenie na samym początku, jakiego sprzętu potrzebujesz.
- Procesor – temat bardzo szeroki, wiele zależy od tego, do czego ma być wykorzystywany komputer, jeśli potrzebny ci on do gry, zaawansowanego projektowania, montażu – wybierz minimum czterordzeniowy wydajny procesor np. Intel Core i5, ale jeśli sprzęt ma być domowy, z powodzeniem możesz się zdecydować na nieco bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
- Pamięć RAM – minimum to 4GB, optymalna to 8GB, do gier i zaawansowanego projektowania 12 lub więcej.
- Dysk SSD – raczej dzisiaj już standard zamiast HDD, pojemność dobrać należy po raz kolejny do potrzeb.
- Przekątna ekranu w laptopie – najczęściej spotkasz wymiary 13,3 cala, 14 cali, 15,6 lub 17,3 cala; większe wybieramy przede wszystkim do gamingu, oglądania filmów, jeśli zaś zależy nam na sprzęcie jak najbardziej mobilnym, warto postawić nawet na ten o przekątnej 11,6 cala.
- Waga obudowy laptopa – ważne kryterium dla tych, którzy przemieszczają się z laptopami stosunkowo często; w takim przypadku warto szukać komputerów o wadze poniżej 1 kg. Najcięższe powyżej 3 kg traktujemy jak alternatywę dla komputerów stacjonarnych, warto przy nich zwrócić także uwagę na zaawansowany system chłodzenia, który chroni przed przegrzaniem.
- Rozdzielczość ekranu – najpopularniejsza obecnie opcja to typ rozdzielczości Full HD z wysoką szczegółowością obrazu; jeśli zależy ci na wyjątkowej jakości wideo lub gier, postaw na najlepsze laptopy z 4K.
- Matryca – do wyboru jest matryca matowa, błyszcząca, z powłoką antyrefleksyjną; ostatnia łączy w sobie zalety dwóch pierwszych, matowa chroni przed refleksami i obiciami, błyszcząca zapewnia żywe barwy i idealną czerń.
- Karta graficzna – większości osób wystarczy podstawowa, która zamontowana jest w podstawowej wersji laptopa, dla graczy i projektantów grafik, wiem, reklam koniecznie zaawansowany model Nvidia.
- Częstotliwość odświeżania obrazu – standardowo na poziomie 60 Hz, dla graczy nawet dwa razy więcej.
Cechy dodatkowe laptopów
SSD, karta graficzna, procesor Intel Core to nie wszystko, czym komputery mogą zachęcać do zakupu. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje i cechy, które wielu użytkownikom mogą się przydać:
- podświetlana klawiatura – przede wszystkim dla graczy i pracujących wieczorami,
- wydzielona klawiatura numeryczna – dla księgowych i nie tylko,
- czytnik linii papilarnych – dodatkowe zabezpieczenie, cenne przy dużej mobilności,
- złącze Kensington – zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą za pomocą specjalnej linki,
- Nvidia G-Sync – służy do eliminacji tearingu oraz stutteringu (rozmywania i zacięcia obrazu) przy gamingu.