Przerost gruczołu krokowego u mężczyzn po 50. roku życia to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości. Szacuje się bowiem, że cierpi na nią nawet co drugi mężczyzna. Czym jest prostata i na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Co to jest prostata?
Prostata to gruczoł wielkości orzecha włoskiego, który występuje u mężczyzn. Jej inna nazwa to stercz oraz gruczoł krokowy. Odpowiada ona za wydzielanie oraz wytwarzanie płynu, który jest ważnym składnikiem męskiego nasienia zawierającego plemniki. Gruczoł ten związany jest z reprodukcją, jednak ze względu na umiejscowienie może wpływać także na funkcjonowanie układu moczowego. Zlokalizowany jest on bowiem zaraz pod pęcherzem moczowym oraz otacza cewkę moczową. O ile u młodych mężczyzn prostata nie ma wpływu na pracę układu moczowego, o tyle u osób po 50. roku życia, prostata stopniowo rośnie.
Wspomaganie farmakologiczne
Zbyt duży rozrost prostaty może powodować problemy z oddawaniem moczu, a nawet całkowitą niemożliwość wydalenia moczu. Wynika to z faktu, iż powiększony gruczoł powoduje ucisk na cewkę moczową. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej leków, których celem jest zmniejszenie rozrostu prostaty, a także zniwelowanie uciążliwych dolegliwości. Takim lekiem jest m.in. Prostaceum dostępne w aptekach – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.
Jak rozpoznać problemy z prostatą?
Problemy z prostatą, które spowodowane są jej łagodnym rozrostem dotykają około 40 proc. mężczyzn w wieku do 60. roku życia oraz nawet do 90 proc. panów do 85. roku życia. Problem ten jest więc bardzo powszechny.
Jakie objawy powinny nas jednak niepokoić? Przede wszystkim:
- częste parcie na pęcherz,
- oddawanie małych ilości moczu, mimo uczucia parcia,
- częste oddawanie moczu nocą,
- słabszy strumień moczu lub słabnący strumień pod koniec oddawania moczu,
- pieczenie oraz świąd podczas poddawania moczu,
- niekontrolowany wyciek moczu,
- nieustanne uczucie przepełnionego pęcherza, a także niemożność całkowitego opróżnienia go,
- coraz dłuższy czas oddawania moczu.
Wszystkim tym dolegliwościom mogą towarzyszyć również ogóle osłabienie, wymioty, gorączka, a także krew w spermie oraz moczu. U wielu mężczyzn pojawia się także uciążliwy ból brzucha w obszarze pomiędzy moszną, penisem, a odbytem.
Konsultacja z lekarzem
Jeżeli zatem zauważymy jakąkolwiek z tych dolegliwości, nie warto czekać z konsultacją ze specjalistą. Niezwłocznie należy udać się do urologa, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Wiele przypadków chorej prostaty kończy się jedynie braniem leków, inne natomiast należy operować. Pamiętajmy również, aby nie przepłacać za leki – są one bowiem zazwyczaj bardzo drogie. Jak tego uniknąć? W wielu aptekach internetowych istnieje możliwość porównania cen leków – np. na Gdziepolek.pl. Porównywarka sprawdzi, jaka apteka oferuje najlepszą cenę tego samego leku oraz podpowie, którą z nich wybrać!