Strona głównaHobbyWielka zimowa przygoda: jak zachęcić dziecko do jazdy na nartach?

Wielka zimowa przygoda: jak zachęcić dziecko do jazdy na nartach?

Uwielbiasz spędzać czas na stoku i chciałbyś zarazić swoje dziecko pasją do narciarstwa, ale masz wątpliwości, jak się do tego zabrać? W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę? Co robić, by zachęcanie nie przyniosło odwrotnego efektu? Lepiej zapisać pociechę do szkółki narciarskiej czy może uczyć samemu? Podpowiadamy!

Kiedy dziecko może zacząć swoją przygodę z narciarstwem?

Nie ma widełek wiekowych, które jednoznacznie wskazują, kiedy dziecko może rozpocząć swoją przygodę z nartami. Pierwsze kroki w tej aktywności mogą stawiać już trzylatki, pod warunkiem, że ich koordynacja ruchowa jest odpowiednio rozwinięta. Warto pamiętać, że im wcześniej zarazi się smyka miłością do sportu, tym chętniej w życiu dorosłym będzie wybierał aktywny sposób spędzania wolnego czasu, co przekłada się na zdrowie i lepsze samopoczucie. Narciarstwo, podobnie jak inne sporty, rozwija charakter oraz uczy radzenia sobie w niesprzyjających warunkach.

Jakie ubrania i sprzęt narciarski wybrać dla dziecka?

Pierwsze zetknięcie ze stokiem jest niezwykle ważne. To ono w dużej mierze decyduje o tym, czy dziecko będzie chciało jeździć na nartach. Jeśli przemarznie i będzie miało na sobie niewygodne ubrania oraz źle dopasowany sprzęt narciarski – nie obudzisz w nim sportowego zapału. Z tego właśnie powodu warto zainwestować w wysokiej jakości nieprzemakalną kurtkę i bieliznę termoaktywną. Zapewniają one komfort termiczny, a to już połowa sukcesu. Nie zapomnij również o odpowiednim sprzęcie narciarskim, który powinien być dostosowany do wieku i umiejętności dziecka. Poza tym musi on współgrać ze stylem Twojej pociechy, by mogła czuć się w nim dobrze.

Jak zachęcić dziecko do jazdy na nartach?

To, od czego najlepiej rozpocząć naukę jazdy na nartach, w dużej mierze zależy od wieku i preferencji Twojego dziecka. Jeśli jest to malutki smyk, którego umiejętności motoryczne są już na dobrym poziomie – najpierw należy oswoić go ze śniegiem. Proponuje się tutaj różnego rodzaju zabawy, które mają na celu przyzwyczajenie go do chłodnej temperatury. Kluczowe jest pokazanie, w jaki sposób posługiwać się sprzętem narciarskim, a także oswoić pociechę z jego ciężarem, zanim wspólnie wybierzecie się na stok. Warto dodać, że przekonanie malutkiego dziecka do aktywności fizycznej jest dużo łatwiejsze z powodu jego wrodzonej ciekawości do świata i nowych doświadczeń.

A jak zachęcić do sportu starsze dziecko? Tutaj sytuacja jest już nieco bardziej skomplikowana. Poleca się wspólne oglądanie sportów zimowych, które pokazują narciarstwo od wyczynowej strony – co z pewnością spodoba się wielu młodym ludziom. Pamiętaj, że niezależnie od wieku, warto robić przerwy na przekąski i gorącą herbatę. Nadmierny wysiłek za pierwszym razem nie działa najlepiej, a przecież chcesz, by Twoje dziecko chętniej korzystało z uroków zimy. Nauka powinna przebiegać w miłej i ciepłej atmosferze.

Uczyć dziecko samemu czy posłać do szkółki narciarskiej?

Stok może przytłaczać, szczególnie wtedy, kiedy po raz pierwszy ma się na stopach narty. Z tego właśnie powodu warto zapisać dziecko do szkółki narciarskiej. Instruktorzy pokażą mu, jak jeździć w sposób poprawny i bezpieczny. Nauczy się tam nie tylko podstaw, które przydadzą się mu w czasie pierwszych potyczek na stoku, ale również poczuje się raźniej w grupie dzieci w podobnym wieku i o podobnych umiejętnościach. Kto wie, może nawiąże przyjaźnie, przez które z uśmiechem będzie kontynuowało naukę jazdy na nartach?

Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, nim się obejrzysz, będziesz śmigał ze swoją pociechą na stoku. W wyborze odpowiedniego sprzętu pomoże Ci sklepiguana.pl.

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read