Strona głównaMotoGdzie należy zgłosić sprzedaż samochodu?

Gdzie należy zgłosić sprzedaż samochodu?

Sprzedaż samochodu to jedna z tych rzeczy, która zwykle cieszy dotychczasowego właściciela. Dlaczego? Ponieważ zwiastuje zakup nowego pojazdu. Nie można jednak dać się ponieść pełnej euforii. Trzeba pamiętać o tym, że sprzedaż samochodu to również wiele obowiązków, z których musimy się wywiązać. Jednym z nich jest poinformowanie odpowiednich instytucji i firm o fakcie zbycia pojazdu.

Zgłoszenie sprzedaży w wydziale komunikacji

Pierwszym miejscem, w którym powinniśmy zgłosić sprzedaż swojego samochodu jest wydział komunikacji. Przychodzimy do niego z umową kupna sprzedaży, którą urzędnik może skserować i dołączyć do formularza z informacją o sprzedaży samochodu. Zawarte są w nim dane nowego właściciela. Czy to takie ważne, aby urząd dysponował takimi informacjami? Jak najbardziej tak i to w twoim najlepiej pojętym interesie. Wyobraź sobie że nowy właściciel przekroczył prędkość i dał się złapać na fotoradar. Na jaki adres policja wyśle zdjęcie z mandatem? Oczywiście na ostatni znany sobie adres, czyli twój. Będziesz musiał udowodnić że to nie ty jechałeś tym samochodem i nie jesteś już jego właścicielem. Da się to zrobić, ale będzie cię to kosztować wiele stresu i czasu. Zupełnie niepotrzebnie. Informując urząd o sprzedaży auta, będzie on dysponować danymi nowego właściciela i to na jego adres zostanie wysłany ewentualny mandat.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Drugim niezwykle ważnym miejscem, w którym także należy zgłosić sprzedaż swojego samochodu jest towarzystwo ubezpieczeniowe. Musi ono zaktualizować informacje na polisie OC, jak również może istnieć konieczność przeliczania ceny ubezpieczenia na nowe. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy dotychczasowy właściciel korzystał z 60% zniżek na ubezpieczenie, a nowy nabywca ich nie posiada. Wówczas aby móc zachować obecne ubezpieczenie, będzie musiał dopłacić różnicę w składce wyliczonej dla siebie, a tej którą miał poprzedni właściciel. W jaki sposób zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela? Można to zrobić na kilka sposobów – wykorzystując dedykowany formularz online, odwiedzając oddział ubezpieczyciela lub wysyłając kopię umowy kupna sprzedaży na adres korespondencyjny. Kiedy już wiesz gdzie należy zgłosić taką sprzedaż, nie zostaje nic innego jak zakup nowego samochodu. Chętnie byś tego dokonał, ale brakuje ci nieco pieniędzy? Nie martw się, pożyczka online pomoże ci wyjść z takich i innych finansowych opresji.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu?

Ile czasu stracimy na to, aby samodzielnie zgłosić sprzedaż samochodu? W przypadku towarzystw ubezpieczeniowych można to zrobić online, wysyłając np. maila lub wypełniając formularz na stronie internetowej. Nieco trudniej wygląda sprawa zgłoszenia w urzędzie komunikacji. Tam musimy się udać osobiście, bardzo często pobierając bilet z systemu kolejkowego. Teoretycznie służy to skróceniu czasu oczekiwania w kolejce, jednak w praktyce działa to naprawdę różnie. Przed wizytą warto zatem zadzwonić do urzędu i zapytać o aktualne kolejki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read