Strona głównaMotoCo zrobić, gdy wypożyczony samochód został skradziony?

Co zrobić, gdy wypożyczony samochód został skradziony?

Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2018 roku ponad 9000 samochodów padło łupem złodziei. Choć liczba ta stanowi niewielki ułamek procenta wszystkich aut osobowych poruszających się po polskich drogach, których jest ponad 17 milionów, nadal istnieje niewielka szansa, że rabusie połakomią się właśnie na Twoje auto. Co zrobić w sytuacji, gdy doszło do kradzieży wypożyczonego samochodu?

Poinformuj policję oraz wypożyczalnię

Jeśli wypożyczony przez Ciebie pojazd został skradziony, przede wszystkim zachowaj spokój i nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji. Na początku skontaktuj się z policją. Poinformuj funkcjonariusza o fakcie kradzieży, jak również o tym, że to wypożyczalnia jest właścicielem pojazdu. Wymień też wszystkie osobiste i cenne rzeczy, które znajdowały się w samochodzie w momencie kradzieży. Następnie zadzwoń do wypożyczalni, by również ją powiadomić o zaistniałej sytuacji, oraz o tym, że policja zajmuje się już sprawą.

Kto pokryje koszty związane z kradzieżą samochodu?

Koszty związane z kradzieżą samochodu muszą być przez kogoś pokryte – czy to przez ubezpieczalnię, czy przez klienta. To, kto zapłaci, zależy od rodzaju ubezpieczenia, którym objęty jest pojazd, zapisów w umowie oraz przyczyny kradzieży. Jeśli pojazd posiada ubezpieczenie Autocasco, które chroni przed skutkami zdarzeń losowych, w tym kradzieży, odpowiedzialność finansowa spadnie na ubezpieczyciela. Niektóre wypożyczalnie zapewniają pełen zakres ubezpieczenie AC w standardzie, w innych można je dodatkowo wykupić. Pamiętaj, że do pokrycia kosztów kradzieży wynajętego samochodu ubezpieczyciel będzie najprawdopodobniej wymagał od Ciebie kopii raportu policyjnego.

W jakiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów?

Nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel zgodzi się na pokrycie kosztów skradzionego auta. Żadna ubezpieczalnia nie pokryje kosztów za kradzież wypożyczonego samochodu, jeśli doszło do niej w wyniku rażącego niedbalstwa lub złamania warunków umowy wypożyczenia przez najemcę. Mowa tu na przykład o pozostawieniu kluczyków w stacyjce bądź zgubieniu ich, czy sytuacji, w której auto zostało skradzione z parkingu niestrzeżonego, choć w umowie wynajmu znajduje się zapis o konieczności parkowania pojazdem na parkingu strzeżonym – tłumaczy pracownik ogólnopolskiej wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTAL. Czy w takiej sytuacji to zawsze najemca zapłacić za całą wartość auta? Najemca nie zawsze jest obciążany pełną odpowiedzialnością finansową. Wszystko zależy od warunków, które wyznacza umowa wynajmu. Najemca może zostać zobowiązany do uiszczenia pewnego procenta wartości pojazdu czy kwoty określonej w umowie – dodaje nasz rozmówca.

Decydując się nawet na krótkoterminowy wynajem samochodu, powinieneś dobrze zastanowić się nad zabezpieczeniem się przed zdarzeniami losowymi, w tym kradzieżą. Szukając najlepszej wypożyczalni, dokładnie zapoznaj się z regulaminami poszczególnych firm oraz zakresem oferowanego przez nie ubezpieczenia AC. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read