Strona głównaZdrowieCzęstomocz – przyczyny i jak radzić sobie z objawami

Częstomocz – przyczyny i jak radzić sobie z objawami

W przypadku kłopotliwej przypadłości, jaką jest częstomocz, przyczyny tej dolegliwości są zróżnicowane. Może ona dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn i pojawić się w każdym wieku, choć statystycznie częściej dotyczy seniorów. Dowiedz się, jakie są przyczyny częstomoczu i jak radzić sobie z tą dolegliwością oraz jak ją leczyć.

Częstomocz – przyczyny częstego oddawania moczu

Przy dolegliwości, jaką jest częstomocz, przyczyny jego wystąpienia zależą od postaci nietrzymania moczu związanego najczęściej z tą przypadłością. Wyróżnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu i związany z nim częstomocz oraz postać naglącą nietrzymania moczu, kiedy występuje silne i nagłe parcie na pęcherz. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu przyczyną dolegliwości jest osłabienie mięśni dna miednicy, zaś częstomocz związany z nagłym parciem na pęcherz może być spowodowany zapaleniem pęcherza, dróg moczowych lub nadwrażliwością pęcherza. Częstomocz zdarza się także podczas ciąży i u mężczyzn mających problemy z prostatą (przyczyną jest przerost gruczołu krokowego).

O częstym oddawaniu moczu mówimy, gdy potrzeba mikcji (opróżnienia pęcherza moczowego) pojawia się częściej niż 8 razy na dobę. Do częstego oddawania moczu może prowadzić picie dużej ilości płynów, przyjmowanie niektórych leków oraz niektóre choroby, na przykład cukrzyca czy choroby nerek. W przypadku częstomoczu przyczyny mogą być także tak błahe jak picie zbyt dużych ilości kawy, piwa lub niektórych ziół, które mają działanie moczopędne. Częstomocz może pojawiać się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Częstomocz – objawy towarzyszące

Przy częstomoczu mogą pojawić się dodatkowe objawy, na przykład parcie na pęcherz, bolesność w czasie mikcji i nietrzymanie moczu. Nie należy lekceważyć konieczności zbyt częstych wizyt w toalecie, ponieważ mogą one wskazywać na poważne kłopoty zdrowotne. Mogą też doprowadzić do pojawienia się dodatkowych dolegliwości, jak chociażby wspomniane już nietrzymanie moczu, choć najczęściej to właśnie ta dolegliwość powoduje i wymusza częste oddawanie moczu. Przy zbyt częstych wizytach w toalecie warto skonsultować się ze specjalistą urologiem lub zgłosić ten problem lekarzowi rodzinnemu.

Jak radzić sobie z częstomoczem?

Metoda leczenia częstomoczu zależy od przyczyny tej dolegliwości. Pomocne jest odstawienie napojów moczopędnych (kawy, piwa i innego alkoholu, mocnej herbaty) oraz potraw stymulujących produkcję moczu (pomidorów, owoców cytrusowych, ostro przyprawionych dań). Zaleca się też nieprzyjmowanie płynów przed pójściem spać. Jeśli częstemu oddawaniu moczu towarzyszy nietrzymanie moczu, warto sięgnąć po produkty higieniczne TENA. Są one dostępne zarówno w wersjach dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Mają chłonny wkład i system zapobiegania przykremu zapachowi, co gwarantuje dyskrecję i komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Środki ochronne na nietrzymanie moczu dostępne są w różnych rozmiarach i mają wkłady o różnym stopniu chłonności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read