Strona głównaZdrowieKoronawirus – jak chronić siebie i innych przed zakażeniem?

Koronawirus – jak chronić siebie i innych przed zakażeniem?

Koronawirus jest odpowiedzialny za chorobę COVID-19, która w większości przypadków objawia się suchym kaszlem, dusznością i gorączką. Wiele osób przechodzi go jednak bezobjawowo. Ważne są działania profilaktyczne, które pozwolą chronić przed zakażeniem siebie i innych.

Jak dochodzi do zakażenia koronawirusem?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest jednym z siedmiu znanych koronawirusów, które mogą wywołać chorobę u człowieka. Pojawił się pod koniec 2019 roku w środkowych Chinach. Stamtąd rozprzestrzenił się na niemal wszystkie kraje na świecie, w wyniku czego została ogłoszona pandemia. Koronawirus ten wywołuje chorobę układu oddechowego – COVID-19.

Do zakażenia koronawirusem dochodzi drogą kropelkową. Dzieje się to, gdy osoba zdrowa pozostaje w bliskim kontakcie z nosicielem wirusa. Za niebezpieczną odległość uważa się dystans mniejszy niż 1–2 metra. Patogen został też wykryty w wydzielinie z nosa i gardła, a także plwocinie, łzach, krwi, moczu i stolcu. Uważa się również, że koronawirus może przenosić się przez zainfekowane przedmioty. Udało się ustalić, że przeżywa on 2–3 dni na plastiku i stali nierdzewnej oraz 24 godziny na papierach i kartonach.

Koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka. Nie stwierdzono, aby dochodziło do zainfekowania płodu matek chorych na COVID-19. Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała komunikat, zgodnie z którym nie ma żadnych dowodów na to, aby zwierzęta domowe były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa.

Co robić, aby chronić siebie i innych przed koronawirusem?

Aby chronić siebie i innych przed koronawirusem, należy przestrzegać zaleceń służb sanitarnych. Bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza częste mycie rąk wodą z mydłem, a gdy jest to niemożliwe – dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Obie czynności trzeba wykonywać minimum przez 20 sekund. Konieczne jest również regularne czyszczenie powierzchni oraz przedmiotów codziennego użytku.

W Polsce wprowadzony został nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Należy zachować dystans co najmniej 2 metrów od innych ludzi oraz unikać zgromadzeń. Warto także ograniczyć wyjścia z domu do niezbędnego minimum. Osoby, które powracają z zagranicy lub były narażone na bezpośredni kontakt z chorym na COVID-19, powinny pozostać w 14-dniowej kwarantannie.

Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia koronawirusem?

Za główne objawy koronawirusa uznaje się:

  • suchy kaszel,
  • gorączkę,
  • zmęczenie i osłabienie,
  • płytki oddech.

Zdecydowanie rzadziej występują: utrata węchu lub smaku, biegunka, ból gardła i kichanie. W większości przypadków infekcja przebiega łagodnie, często nawet bezobjawowo. U części osób dochodzi do zapalenia płuc, ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy, a w efekcie do śmierci. W tomografii komputerowej widoczne są charakterystyczne zmiany w płucach. U osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem, wykonuje się testy genetyczne. Badanym materiałem jest wymaz z gardła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read