W dzisiejszych czasach po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów oraz innych pojazdów, takich jak motocykle, skutery, czy quady. Cóż, na pewno w jakimś stopniu jest to związane z rozwojem gospodarczym naszego kraju i potrzebą sprawnego przemieszczania się dużej części naszego społeczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, iż w celu jak najlepszego zaopiekowania się swoim dobytkiem – nieważne, czy jedno-, czy dwuśladowym – należy zapewnić mu odpowiednie miejsce postojowe. To, które znajduje się przed blokiem, przy chodniku, czy nawet na własnym podjeździe pod domem, nie zawsze jest najlepsze. Zabudowany garaż, czy też zadaszona wiata sprawdzają się o wiele lepiej.
Wiata lub garaż… ale gdzie ich szukać?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się nadzwyczaj prosta i wręcz oczywista – w Internecie! W dobie dzisiejszego rozwoju technologicznego to właśnie internet stanowi wszelkie źródło wiedzy, rozrywki, nauki, kontaktu z innymi, a także miejsce zakupów i ogłoszeń. Na rynek wchodzą coraz to nowsze serwisy, które oferują przeróżne pakiety usług – w tym darmowe ogłoszenia o kupnie/sprzedaży. Jednym z takich serwisów jest serwis ogłoszeniowy Pokato.pl oferujący szeroki zakres przejrzystych kategorii, w których każdy może umieścić swoje bezpłatne ogłoszenie. Warto jest korzystać z takich właśnie serwisów w poszukiwaniu jak najlepszego miejsca parkingowego dla naszego pojazdu. Kategoria wiaty i garaże blaszane jest tym miejscem, w którym warto szukać najlepszych ofert ochrony Twoich pojazdów mechanicznych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
O czym należy pamiętać, kupując garaż?
Warto pamiętać o tym, że procedura kupna garażu jest bardzo podobna do kupowania mieszkania czy domu. Dzieje się tak ze względu na to, że tak samo jak dom czy mieszkanie, jest to nieruchomość. Z tego powodu przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, czy oferta sprzedaży jest na pewno tak dobra, jak to na pierwszy rzut oka wygląda. Pierwszym krokiem jaki należy uczynić, jest sprawdzenie ksiąg wieczystych. Po otrzymaniu odpowiedniego numeru księgi można uzyskać do niej elektroniczny dostęp poprzez portal Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Najważniejsze jest, aby sprawdzić w niej dane właściciela (powinny być takie same jak sprzedającego) oraz działy III i IV, w których znajdują się zapiski na temat ewentualnych spadkobierców i zaciągniętych kredytów pod hipotekę garażu. W przypadku, gdy księgi wieczyste „są czyste” kolejnym krokiem będzie wizyta w dziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, gdzie należy zapoznać się z mapami planu zagospodarowania terenu, które pozwolą nam określić, czy kupowany garaż został postawiony zgodnie z przepisami.
Kupiłem garaż!… I co dalej?
Jeśli doszło do sfinalizowania transakcji, to garaż jest już Twój. Warto jednak pamiętać o kilku formalnościach. Jedną z nich jest zmiana wpisu we wcześniej wspomnianej księdze wieczystej – w końcu to nasza własność, warto więc ją potwierdzić w dokumencie urzędowym. Drugą z nich jest z kolei opłacenie należnego podatku. Jego wysokość jest uzależniona od tego, jaki garaż kupimy i jak ten zakup potraktują urzędnicy. Problem bowiem stanowi określenie, czy dany garaż jest „związany z gruntem” czy nie… Dla większości gmin tylko lekkie, nieocieplone garaże blaszane uznawane są za niezwiązane z gruntem i zwolnione z podatku. Bywają jednak i takie gminy, które wszystkie tego typu konstrukcje traktują jako oddzielne nieruchomości i naliczają stosowne podatki. Na chwilę obecną stawka maksymalna takiego podatku wynosi 7,36 zł/m2.
Czy to się opłaca?
Warto pamiętać, że zakup garażu to inwestycja na lata. Dopóki będziemy mieszkać w tej samej okolicy i poruszać się samochodem – niewątpliwie będzie on bardzo potrzebny i pomocny. W przypadku kiedy się przeprowadzimy, zawsze możemy go sprzedać lub zacząć komuś wynajmować.