Strona głównaMotoZłomowanie aut – poradnik krok po kroku

Złomowanie aut – poradnik krok po kroku

Posiadasz samochód, którego koszty naprawy przewyższają wartość samego auta, a jego samodzielna sprzedaż na własną rękę może być trudna? Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie złomowanie samochodu. Podpowiemy, jak szybko i łatwo tego dokonać oraz na co zwrócić uwagę. W poniższym artykule przedstawimy krótki poradnik krok po kroku.

Kiedy można wyrejestrować auto?

Posiadać samochodu nie może pozostawić swojego samochodu i przestać płacić ubezpieczenia. Należy najpierw wyrejestrować pojazd i można zrobić to na określony wniosek właściciela w przypadku:

  • przekazania auta do stacji demontażu pojazdu lub punktu zbierania pojazdów,
  • kradzieży samochodu,
  • wywozu auta z kraju, jeśli został zarejestrowany lub zbyty za granicą,
  • zniszczenia – kasacji za granicą,
  • udokumentowanej trwałej utraty posiadania pojazdu bez zmian w zakresie prawa własności,
  • przekazania niekompletnego pojazdu do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów

Jednak najczęstszym sposobem na pozbycie się swojego samochodu jest złomowanie auta, co z pewnością jest korzystnym rozwiązaniem.

Gdzie oddać niesprawny samochód?

Złomowanie aut przeprowadzają legalne stacje demontażu pojazdów. Można się udać do nich wówczas, gdy samochód nie nadaje się obecnie do poruszania po drogach lub jest mocno uszkodzony i wyeksploatowany. Przede wszystkim złomowanie jest bardzo wygodną formą pozbycia się własnego pojazdu, ponieważ wszystkim zajmują się właśnie stacje demontażu pojazdów, zaczynając od dopełnienia wszelkich informacji aż do wydania gotówki do ręki. Stacje demontażu pojazdów następnie zajmują się częściową sprzedażą podzespołów samochodowych na rynku wtórnym, zarabiając w ten sposób. Pozostałe elementy są zutylizowane, ale wszystko zgodnie oczywiście z przepisami i dbałością o środowisko.

Na czym polega złomowanie pojazdów? Krótki poradnik

Samochód, który nie nadaje się do jazdy lub jego naprawa przewyższa koszty utrzymania, warto oddać do stacji demontażu pojazdu czy punktu zbierania pojazdów i go zezłomować. Najpierw jednak warto upewnić się, że punkt działa w pełni legalnie i posiada odpowiednie zezwolenie. Udając się do stacji demontażu, należy mieć przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdów oraz ubezpieczenie. Ważne są również tablice rejestracyjne oraz posiadanie numeru VIN. Następnie stacja demontażu pojazdów unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdów oraz tablice rejestracyjne, wydając oświadczenie o ich unieważnieniu oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie auta. Na samym końcu właściciel lub właściciele muszą udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście i złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read