Otyłość jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna – w jej przebiegu nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicach brzucha. U mężczyzn otyłość brzuszna zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia i niektórych nowotworów, a nawet wpływa na płodność.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są przyczyny otyłości brzusznej,
- jakie ryzyko niesie za sobą otyłość brzuszna u mężczyzn,
- jak pozbyć się otyłości brzusznej.
Otyłość brzuszna – znana również jako otyłość trzewna i otyłość wisceralna – to odmiana otyłości, w której przebiegu nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicach brzucha. Jest to zdecydowanie najczęściej występujący rodzaj otyłości, z którym borykają się przede wszystkim mężczyźni.
Otyłość brzuszna – przyczyny
Otyłość brzuszna może mieć podłoże genetyczne, ale zazwyczaj bywa spowodowana przez czynniki zewnętrzne, takie jak:
- nieprawidłowe odżywianie się,
- niedobór aktywności fizycznej,
- sięganie po używki (głównie alkohol i papierosy),
- przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów).
Otyłość brzuszna może współwystępować z chorobami o podłożu endokrynologicznym, może być także efektem nieleczonej depresji, nerwicy czy wcześniejszych zaburzeń odżywiania.
Otyłość brzuszna u mężczyzn – poważny problem zdrowotny
Jak już wcześniej wspomniano, otyłość brzuszna jest schorzeniem częściej diagnozowanym u panów – to właśnie u mężczyzn występują tendencje do gromadzenia się namiaru tkanki tłuszczowej przede wszystkim w okolicach brzucha (u kobiet nadmiar tłuszczu częściej rozkłada się na kilka partii ciała – nie tylko brzuch, ale również uda, biodra czy pośladki).
Otyłość brzuszna u mężczyzn jest bardzo poważnym problemem, ponieważ zwiększa ryzyko rozwoju kolejnych schorzeń, w wielu przypadkach wyjątkowo niebezpiecznych, takich jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca typu 2,
- miażdżyca,
- nowotwór prostaty,
- nowotwór jelita grubego,
- nowotwór żołądka,
- zespół bezdechu sennego.
Dodatkowo otyłość brzuszna u mężczyzn ma bardzo negatywny wpływ na płodność – pogarsza bowiem zarówno jakość, jak i ilość produkowanego nasienia.
Jak pozbyć się otyłości brzusznej?
Na szczęście otyłość brzuszna jest schorzeniem, które można leczyć. Poprzedzone jest to oczywiście kompleksową diagnostyką, w której uczestniczą lekarze różnych specjalności, np. internista, kardiolog czy bariatra. Zlecają oni wykonanie wielu badań (takich jak morfologia, OB, normy lipidogramu, EKG, analiza składu ciała) i na podstawie ich wyników wdrażają odpowiednie metody leczenia.
- Otyłość brzuszna – dieta
Bardzo ważnym elementem leczenia otyłości brzusznej u mężczyzn jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy m.in. ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, jeść 5 niewielkich posiłków dziennie, wyeliminować z jadłospisu słodycze, fast foody i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a włączyć jak najwięcej produktów pełnoziarnistych, warzywa i owoce, ryby oraz oleje roślinne. Najlepiej, jeśli dietę opracuje specjalista dietetyk.
- Otyłość brzuszna – ćwiczenia
Drugim kluczowym elementem leczenia otyłości brzusznej jest aktywność fizyczna. Zaleca się co najmniej 30 minut aktywności o umiarkowanym natężeniu dziennie. Jej rodzaj zależy od upodobań osoby ćwiczącej – mogą to być basen, jazda na rowerze, nordic walking, zajęcia w fitness klubie i wiele innych.
- Otyłość brzuszna – rezygnacja z używek
W przypadku mężczyzn istotne w leczeniu otyłości brzusznej jest zrezygnowanie z alkoholu, zwłaszcza z picia piwa. Nie dość, że samo w sobie jest kaloryczne, to dodatkowo właśnie podczas picia piwa panowie najchętniej sięgają po słone przekąski i fast foody, które są pełne pustych kalorii i szkodliwych tłuszczów trans.
Dopiero jeśli efektów nie przyniesie leczenie zachowawcze, lekarze rozważają wdrożenie metod operacyjnych. Jest to jednak ostateczność, bo takie zabiegi są dość inwazyjne i wymagają długiej rekonwalescencji.