Strona głównaMotoKupiłeś samochód? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek od wzbogacenia

Kupiłeś samochód? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek od wzbogacenia

Kupując samochód musimy liczyć się z kosztami związanymi nie tylko bezpośrednio z pojazdem. Jedną z obowiązkowych opłat w przypadku tego typu transakcji jest podatek od kupna auta, określany także jako podatek od wzbogacenia. To nic innego, jak wszystkim znany PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeśli właśnie kupiłeś samochód bądź masz w planach taki zakup, sprawdź najistotniejsze informacje dotyczące PCC. Nasz krótki przewodnik na temat podatku od wzbogacenia pozwoli Ci z pewnością uniknąć ewentualnych problemów z urzędem skarbowym.

Podatek od wzbogacenia – kto i kiedy powinien go zapłacić?

Jeśli właśnie kupiłeś samochód, jako nabywca masz obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Czy w każdej sytuacji będzie istniała taka konieczność? Otóż nie. Warunkiem jest tutaj zakup auta używanego od osoby prywatnej, nie będącej podatnikiem VAT. Kupując pojazd na fakturę, nie musimy płacić podatku wzbogacenia od samochodu.

Ważne jednak, aby pamiętać o pewnych szczególnych okolicznościach, które zwalniają nas z obowiązku opłacenia PCC. Jak możesz przekonać się w artykule ekspertów na ten temat na https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/kupno-samochodu-a-podatek-od-wzbogacenia-pcc/ (tutaj znajdziesz także instrukcje wypełnienia druku PCC-3) zwolnienie od obowiązku zapłaty podatku wzbogacenia od samochodu jest dopuszczalne m.in. w sytuacji, gdy kupujesz nowy samochód w salonie lub w komisie, gdy kupujesz używane auto od firmy lub gdy wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł. Opodatkowaniu PCC nie podlegają także transakcje dokonane poza terytorium Polski.

Podatek od wzbogacenia to 2% wartości auta

Obowiązek zapłacenia podatku od wzbogacenia powstaje w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej. Jeśli kupujemy samochód, w momencie podpisania umowy powstaje zatem obowiązek opłacenia PCC. Na szczęście nie musimy się aż tak spieszyć z wizytą w urzędzie skarbowym. Mamy dokładnie 14 dni na wypełnienie deklaracji PCC-3 (jeśli samochód ma więcej właścicieli konieczny będzie formularz PCC-3/A) i opłacenie podatku, którego wysokość wynosi 2% wartości auta.

Warto pamiętać, że wartość pojazdu brana pod uwagę w naliczaniu podatku od wzbogacenia to nie ta widniejąca w umowie, a wartość rynkowa. Urząd skarbowy porówna kwotę zapisaną w umowie z posiadanymi statystykami rynkowymi. Dlatego też celowe zaniżanie wartości pojazdu na papierze (aby kwota podatku koniecznego do zapłacenia była mniejsza) nie ma sensu. Oczywiście możemy nie zgodzić się z wyceną urzędu. W takiej sytuacji to biegły oceni wartość kupionego przez nas auta. Koniecznie jednak pamiętajmy, że wycena biegłego może być jeszcze wyższa niż ta urzędu skarbowego. Jeśli różnica będzie wynosiła więcej niż 33% od zadeklarowanej w umowie, będziemy musieli ponieść koszty sporządzenia opinii.

Kupno auta i PCC – co w sytuacji, gdy nie zapłacimy podatku?

Kupując auto używane od osoby prywatnej musimy zapłacić podatek od wzbogacenia. Mamy na to 14 dni od zawarcia transakcji. Jeśli nie dochowamy tego terminu, jednak sami zgłosimy się do urzędu skarbowego, złożymy tzw. „czynny żal” i zapłacimy zaległy podatek – będziemy w zdecydowanie lepszej sytuacji, niż wtedy, gdy to „skarbówka” upomni się o zapłatę. W takim przypadku zostaniemy bowiem uznani za osoby, które dopuściły się wykroczenia skarbowego. Za te z kolei grożą kary.

Loteria urodzinowa od Generali

Z okazji swoich 190. urodzin Generali przygotowało dla swoich klientów wielką loterię. W której można wygrać jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz ponad 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii należy w terminie 22.03-20.06 br., w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę komunikacyjną w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie loterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read